Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Mur obronny, Arkadiusz Musielak

Głubczyce

2011-02-13
2011-02-15 21:03:05
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Głubczyce

W niedzielne popołudnie wybraliśmy sie na spacer do Głubczyc, niewielkiego miasteczka powiatowego w województwie opolskim. Samochód zaparkowaliśmy w rejonie poczty i stamtąd ruszyliśmy na poszukiwania fragmętów murów obronnych miasta. Pierwsze fragmęty wraz z basztą (zachowana w całkiem niezłym stanie) ukazały nam się praktycznie po wyjściu z samochodu. Kawałeczek dalej, idąc wzdłóż niewielkiego parku znaleźmy kolejny odcinek - również z basztą. Łącznie udało nam się odnaleść 4 baszty, z czego wg. informacji o mieście powinno być ich 9. Mur wokół Głóbczyc pochodzi z wczesnego średniowiecza i posiadał 22 baszty oraz 3 wieże bramne. Dodatkowo otoczony był fofa, po której nie zachował się żaden ślad. Budowla ta miała 5-6 metrów wysokości oraz 2-3 metrów szerokości. Otaczała teren około 16 hektarów, na którym znajdowało się ponad 200 domów.Kolejnym odwiedzonym miejscem był Ratusz. Budowla ta przed II wojną światową należała do najpiękniejszych tego typu obiektów na Śląsku. Został zbudowany w 1570 roku i kilkakrotnie był przebudowywany, z czego ostani raz przez Niemców w 1936 roku. W marcu 1945r. został doszczętnie zniszczony. Spadła na niego rosyjska bomba, której wybuch zniszczył dach i stropy. Obecnie, kilka lat temu Ratusz przeszedł odbudowę i renowację. Znajduje się w nim biblioteka oraz Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

Mur obronny
Mur obronny


Stamtąd udaliśmy się do Kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który jest jednym z najstarszych kościołów gotyckich w Polsce. Wzmiwankowany był już w kronikach z 1257r. Z tego też okresu pochodzą 3 wczesnogotyckie portale: główny, południowy i północny. Najciekawsza część kościoła jest w środku. Wystrój pochodzi z 2 połowy XIX w. i początków XX wieku.

Ostatnim, odwiedzonym miejscem jest Park w Głubczycach, w którym znajdują się 2 piekne fontanny (niestety w lutym nie działające). Jena jest to fontanna ze zwierzętami, a druga w formie pomnika, postawiona ku czci Johannesa Rainelta - poety ze Śląska piszącego gwarą.

Mur obronny
Browar
Mur obronny
Głubczyce Mur obronny Poczta Mur obronny Pomnik żołnierzy radzieckich Mur obronny Tablica z pomnika Mur obronny Mur obronny Mur obronny Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz w Głubczycach Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Ratusz Park Fontanna Park Park Fontanna Park Park Kościół Mur obronny Mur obronny Kościół Kościół Kościół Kościół Kościół Kościół Kościół Pomnik Pomnik Kościół Pomnik Mur obronny Głubczyce Mur obronny Św. Florian Mur obronny Głubczyce
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-02-18 12:49:02
Dołączam się do słów Moniki. Pozdrowienia
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-02-17 20:01:41
Dziękuje.
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-02-17 16:36:45
Piękny opis Głubczyc , zdjęcia cudowne jak na tę porę roku .
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020