Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Szlak Cysterski - Koprzywnica.

2011-01-21
2011-01-21 11:39:27
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Koprzywnica - mała malowniczo położona miejscowość z unikatowym po cysterskim kościołem.

Koprzywnica - malowniczo położone miasteczko na trasie do Sandomierza . Przystaję na jego skraju by zobaczyć malowniczy kościółek p.w. Św. Floriana . Dzieje tej pięknie położonej miejscowości sięgają X w. Wtedy to na jej ziemie przybył Zakon Cystersów. Sprowadził ich Mikołaj Bogoria . On też był fundatorem pierwszego klasztoru. Niestety Najazd Tatarski niszczy zabudowania klasztorne . Hordy Tatarskie palą i mordują mnichów łącznie z opatem . Na miejsce zamordowanych zostali sprowadzeni nowi mnisi . Ledwo zdążyli odbudować klasztor , a następuje drugi najazd tatarski i budynki ponownie zostały spalone. Dzięki temu ,że książe Bolesław Wstydliwy daje pieniądze . Zakonnicy od nowa budują klasztor i kościół . Ta piękna świątynia jest unikatowa . W jej wnętrzach podziwiałam przepiękne freski .Staję na przeciwko ołtarza głównego , ufundowanego przez Zbigniewa Ossolińskiego . Na ołtarzu tym jest obraz przedstawiający Wniebowzięcie N.M.P na malował go Bartłomiej Strobel. Gdy podeszłam bliżej obrazu i bardziej przyjrzałam się obliczu M.Boskiej zobaczyłam twarz Marii Gonzagi - żony Władysława IV.W zadumie chodzę po tej pięknej świątyni i z zachwytem patrzę na zgromadzone tu obrazy. Jeden z nich szczególnie mnie zafascynował , że przystanęłam na chwilkę przy nim. To obraz Św. Walentego. Jest tu także kilka innych wspaniałych ołtarzy bocznych .

Przystaję przy cudownych stallach - pochodzą one z XVII w i są bogato zdobione scenami z życia św. Bernarda .

W nawie głównej na ścianie wisi unikatowa ambona z XVIII w . , a po przeciwnej stronie stoi chrzcielnica z XV w , a nad nią umieszczono obraz Chrzest Chrystusa.Wychodząc z świątyni mijam ciekawy nagrobek. Przed świątynią stoi wieża z 1656 r jej budowniczym był Zbigniew Ossoliński. Niedaleko kościoła p.w. Św Floriana stał kiedyś malutki kościółek p.w. Św. Leonarda , w tym miejscu jest teraz posąg św. Jana Nepomucena.

Choć niema już w Koprzywnicy Zakonu Cystersów , to nadal możemy odczuć ich obecność w tym małym i pięknie położonym miasteczku . Bo przecież jest tu dawny Dom Opata , który widziałam .

Szlak Cysterski - Koprzywnica.
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-01-29 22:04:57
Tak jak pisałaś Łucjo zabraknie i 500 lat coby wszystko zobaczyć. Z Moniką na Polskich Szlakach i Zwiedzaj Świat mamy okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zaoszcędzić ładnych parę lat:)
Łucja Weekendowy turysta 65 kilometrów
2011-01-22 19:33:13
Witaj Moniko !
Jesteś niemal uniwersalna, zamki, muzea, klasztory, sanktuaria... widzę, że wszystko Cię interesuje.
Zostały jeszcze góry ?
Przypuszczam, że z utęsknieniem czekasz już na wiosnę i na pierwszy wyjazd...gdzieś...
Pozdrawiam łucja
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020