Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Grota, Ania

Wycieczka do Jankowic Rybnickich i Rud

2008-07-25
2008-07-25 09:34:57
Avatar użytkownika
Ania Krajtroter 3819 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rybnik > Rybnik > Rybnik
Małe dzieci niechętnie zwiedzają kościoły czy muzea dlatego w domu już nasze maluchy przygotowujemy do wycieczki. Na wycieczkę do Jankowic Rybnickich koniecznie mieli zabrać latarki. Mąż obiecał im że pójdziemy do jaskini. Głęboko w jankowickim lesie w tzw. Studzince znajduje się Kaplica, która składa się z trzech części. W środkowej jest figura Matki Boskiej z Lourdes a w bocznych figura Matki Boskiej Zaśniętej i księdza Walentego, z którym jest związana historia tego miejsca. Śpiesząc się do chorej kobiety, ksiądz Walenty zginął z rąk husytów. Przed śmiercią ukrył w dziupli dębu bursę z Przenajświętrzym Sakramentem. Odnaleziono ją po latach, co dało początek wielkiemu kultowi Bożego Ciała. Wybudowano w tym miejscu kaplicę a później nieco dalej kościół pod wezwaniem Bożego Ciała. Obok kaplicy znajduje się grota z Krzyżem i nieco wyżej figura Matki Boskiej Fatimskiej. Jeszcze dalej jest mniejsza grota z obrazem świętej Barbary. Ale gdzie ta obiecana jaskinia...To nie jest żadna jaskinia tylko przejście ciemnym korytarzem do figurki Matki Boskiej Fatimskiej, która znajduje się nad większą grotą ale dla małych podróżników była to nielada atrakcja iść z zapaloną latarką do ,,jaskini". Z tamtąd można zobaczyć całą polanę z ławkami, które są przed kaplicą. Bardzo ładne miejsce i ciche. Można tam dojechać autem i jest tam parking.Podjechaliśmy również pod kościół w Jankowicach ale nie udało nam się go zwiedzić w środku bo był zamknięty. przed kościołem stoją trzy wieżycki - dzwonnice. Kolejny przystanek Rudy a dokładniej Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej. Zwiedziliśmy parowozownie i dworzec.No i obowiązkowa jazda kolejką. Dzieciaki miały mnóstwo radości szczególnie jak było słychać sygnał dźwiękowy albo lokomotywa zaczęła dymić z komina. Później zwiedziliśmy jeszcze najładniejszą lokomotywę, mogliśmy zobaczyć jak wygląda stanowisko maszynisty i nawet zabawić się że to my jedziemy, dzieci dumnie siedziały albo udawały że wrzucają węgiel do pieca. Niestety dalsze plany wycieczki musieliśmy zmienić z powodu pogody.
przejście do figurki Matki Boskiej Fatimskiej- tzw.jaskinia widok z góry Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała dzwonnice Zabtkowa Stacja Kolei Wąskotorowej pociąg wagon Kaplica ku czci Matki Bożej w Studzience Wycieczka do Jankowic Rybnickich i Rud
Avatar użytkownika
Ania Krajtroter 3819 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-07-25 20:56:56
Ciekawa wycieczka :-)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020