, Darek

Pałac Paulinum

2010-12-14
2010-12-14 23:04:45
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Chociaż historia pałacu jest stosunkowo niedługa i liczy zaledwie 150 lat, to historia dóbr paulińskich sięga połowy XVII wieku, a pierwsze wzmianki o majątku pojawiają się wraz z przybyciem w te strony jezuitów, którzy gospodarzyli tutaj do roku 1810. Pałac Paulinum wzniesiony nieomal na szczycie Góry Krzyżowej jest moim zdaniem jednym z najpiękniej położonych pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jelenia Góra > Dolina Pałaców i Ogrodów

Pałac Paulinum jest chyba jednym z najpiękniej położonych założeń pałacowych w Kotlinie Jeleniogórskiej, a został on wzniesiony w XIX w. nieomal na szczycie Góry Krzyżowej, skąd roztacza się w jedna stronę rozległy widok na położoną poniżej Jelenią Górę, w drugą natomiast na zamykające horyzont Karkonosze. Dodatkowym walorem obiektu, niezależnie od jego dziewiętnastowiecznej architektury, jest piękny park, który na powierzchni około piętnastu hektarów założył pierwszy właściciel Pałacu, Richard von Kramst, przemysłowiec jeden z największych jeleniogórskich producentów płótna. Neorenesansowa rezydencja myśliwska, kusi dziś swych gości wykwintną restauracją, salami konferencyjnymi, stylowymi pokojami i historycznymi apartamentami. Trzeba wiedzieć, że projekt architektoniczny tego obiektu zakładał upodobnienie obiektu do kompleksów zamkowo-pałacowych z Saksonii, co znalazło odbicie w zastosowaniu wielu charakterystycznych dla tamtego rejonu detali konstrukcyjnych i wykończeniowych. Pałac współcześnie, po gruntownej rekonstrukcji, nie stracił nic z dawnego stylu i klasy. Do niedawna Pałac Paulinum jako obiekt wojskowy był niedostępny dla zwiedzających, a odbywające się tutaj imprezy były zaadresowane wyłącznie do ludzi w mundurach i ich rodzin. Obecnie pałac otwarty jest dla wszystkich turystów, którzy odwiedzając pałacową restaurację i barek, mogą dobrze zjeść, posłuchać koncertu lub obejrzeć popis żonglerki w wykonaniu miejscowego barmana.Jelenia Góra Paulinum Pałac Paulinum Pałac Paulinum Pałac Paulinum Pałac Paulinum
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-12-15 07:49:42
Cudowny artykuł czyta się go z zapartym tchem . Piękne zdjęcia tego unikatowego miejsca.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021