Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Młoszowa - Wieś z pałacem ukrytym w lesie

2010-12-06
2010-12-06 07:59:07
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Młoszowa - malownicza wieś z cudownie pięknym pałacem Florkiewiczów.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Młoszowa

Niewielka wieś , a w niej cudownie piękny pałac Florkiewiczów .Ukryty wśród drzew wiedzie do niego żwirowa alejka.Tak ten zamek opisywał Wawrzyniec Dudziewicz :

" ... Na wzgórku wodą oblanym

stoi zamek młoszowski wpoważnym starożytnym stylu

Różnokształtne okna bogato z

Młoszowa - Wieś z pałacem ukrytym w lesie
Młoszowa - Wieś z pałacem ukrytym w lesie


ciosu rzeźbione ,piętrowa galeryja

W ozdobne ostrołuki ujęta ze

starannie wyrobioną balustradą ... "

Młoszowa - skąd wzięła się jej nazwa , niewiadomo. Wszystko wskazuje , że jej założycielem był ród Młoszowskich . W danych źródłowych są dwa rody Młoszowskich , jeden to ród Mloszowskich herbu Przeginia , a drugi ród Młoszowscy herbu Nowina. Niewiadomo też jak długo wieś była w posiadaniu rodu Młoszowskich . Wiadomo natomiast ,że jednym z właścicieli Mloszowy był ród Wielopolskich. Dobra Młoszowskie przechodzą w ręce rodu Florkiewiczów w XVII w. Od tego momentu następuje ich rozwój. Ród kilkukrotnie przebudowywał pałac czyniąc z niego neogotycką siedzibę. Siedziba ta przewidywala także kaplicę. W tym czasie powstało kilka baszt , wieżyczek czy bram m.in : Brama " Królewska " , Brama " Rezydentów " czy Baszta " Kozacka " .

W 1898 r dokonano kolejnej przebudowy ( południowe skrzydło ). Przebudowy tej dokonał wnuk Florkiewicza Juliusz Potocki .

I znowu Młoszowa zmieniła właściciela. Z powodu braku finansów niedokończono przebudowy zamku.. W ten sposób jakby istniały dwa pałace ( neogotycki i neorenesansowy ) połączone w jeden . Cały teren pałacowy otoczono pięknym parkiem w stylu angielskim . Został zaprojektowany przez Zygmunta Hendla. Stało w nim wiele posągów czy inskrypcji. Rozmieszczone w parku posągi były z polskich podań czy legend.Wiele z nich uległo zniszczeniu. Dziś pałacem opiekuje się Akademia Ekonomiczna z Katowic. To cudowne miejsce pełne spokoju i ciszy . Spacerując po parku słyszy się trelujace ptaszki ,można także zobaczyć wiewiórkę wspinającą się na drzewo.

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Łucja Weekendowy turysta 65 kilometrów
2011-01-06 17:47:58
Zachęcona Twoim opisem pałacu, pojechałam zobaczyć. Owszem pałac i park
może i miały swoją świetność, ale przed 10-15 laty.
Już teraz pałac i park wymagają szybkiej renowacji, przypuszczam, że obecni opiekunowie nie dbają o to nasze dobro, które im zostało przekazane.
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-12-06 12:13:08
Dziękuję !
Bardzo lubimy podróżować . Poznawać nowe miejsca. Od kilku lat poznajemy Polskę . Bardzo się cieszę , że moje opisy kuszą do odwiedzania różnych miejsc.
Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2010-12-06 09:36:34
Dużo Pani podróżuje, a opisami kusi do odwiedzenia znanych i nieznanych miejsc Moniko.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020