Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Płaza - Wieś z historią w tle

2010-12-04
2010-12-04 14:49:37
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Płaza - malownicza wieś z unikatowym pałacem i cudownym wiejskim kościółkiem z licznymi przydrożnymi kapliczkami.

Historia tej niewielkiej , acz urokliwej wsi mówi o roku jej założenia , że to 1376 r. Pierwszym właścicielem Płazy był Stefan Płaza . Od jego nazwiska wzięła się nazwa wsi. Potem przechodziła ona z rąk do rąk. W poł. XVI w zaczęto w niej budować kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Budowę świątyni ukończono w 1576 r. Wchodzę do środka, podziwiam zabytkowe ołtarze. Ten malowniczy kościółek jest bardzo prosty i w tej prostocie urzekający. Najazd szwedzki zniszczył wieś i w znacznym stopniu uszkodził kościół. Następuje szybka odbudowa. W tej maleńkiej wiosce jest wspaniały pałac Starzeńskich.Zbudowano go w XVIII w. Pałac powstał z inicjatywy Wincentego hr. Szembeka, pana na tych dobrach. Ostatnim z nich był Antoni hr. Starzeński. Pałac przez to,że po II wojnie światowej został zaadaptowany przez Dom Pomocy Społecznej uniknął losu wiele polskich dworów. Na pałacowej bramie zobaczyłam herb rodu Starzeńskich. Niestety nic nie pozostało z wystroju pałacowego. Budowlę otacza piękny park z XIX w .W parku tym rosną wspaniałe drzewa uznane za pomniki przyrody np. tulipanowiec czy jesion. Istnieje legenda , że pod drzewem w parku hr. Starzeński zakopał skarb, w postaci drogocennych przedmiotów. Wielu próbowało ten skarb wykopać , niestety to się nieudało. W Płazie jest także zakład " Wapiennik " , założony  w  1893 r przez Niemca Retingera . W zakładzie tym możemy zobaczyć zabytkowy piec do wypalania wapna - typ " Hoffman ". W w tej pieknej i urokliwej wiosce jest kilka unikatowych kapliczek. Piękne przydrożne miejsca maryjnego kultu.Patrzę z podziwem na te kapliczki. Tak o nich piszą miejscowe poetki:" Biała  Najbielsza

  Jak kwiat konwalii

  Cicha   Najcichsza

  Jak krolpa wody

  Maryja w przyrożnej kapliczce mieszka ... " Lucyna  Szubel.

Niestety niewiele o nich wiemy , bo nie ma nic w dokumentach źródłowych. Najstarsze pochodzą z XIX w .  To co o nich wiemy często pochodzi z podań . Opowiadanych przez nasze babcie. Kapliczki mają często nieznanych autorów.

Rozalka

" ...Jest biała kapliczka przydrożna

   Przy trakcie w zbocze w tulona 

   W niej figura św. Rozalii

   W błękity nieba wpatrzona ... "  Danuta Zimoląg.

Płaza - Wieś z historią w tle
Płaza - Wieś z historią w tle

Przystaję przy każdej z nich zachwycona ich prostotą .Warto zachować je dla potomności . Kapliczki te są cząstką naszej kultury narodowej.

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Łucja Weekendowy turysta 65 kilometrów
2010-12-05 14:27:49
Witaj Moniko!
Jestem pod wrażeniem relacji o Płazie. Kiedy przyjdzie wiosna i zakwitną kwiaty pojadę do Płazy, aby zobaczyć kościółek oraz pałac.
Zdjęcia bardzo ładne.Czekam na kolejną relację z wojaży po Polsce.
Pozdrawiam Łucja
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-12-05 11:46:27
Droga Moniko !
To prawda jesteśmy można powiedzieć zapalonymi podróżnikami. Lubimy podróżować po Polsce . Poznawać nowe miejsca.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2010-12-04 18:43:13
Jestem pod wrażeniem Waszych wycieczek!!! Nie tylko zagraniczne,ale i po Polsce.Naprawdę widać,że oboje z mężem jesteście zapalonymi podróżnikami.Pięknie,tylko tak dalej ;),serdecznie pozdrawiam !!!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020