Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Sanktuaria Maryjne - Gidle

2010-11-30
2010-11-30 10:08:39
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Gidle to malownicza miejscowość z pięknym sanktuarium maryjnym. Sanktuarium to prowadzą ojcowie Dominikanie od XVII w . To piękne i unikatowe miejsce.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gidle

Podróż po południowej Polsce uświadomiła mi jak wiele jest takich malowniczych miejsc. Takim miejscem jest Gidle. Niewielkie miasteczko z cudownym sanktuarium. Tak o Matce Boskiej Gidelskiej pisał ks. Jan Twardowski :" ... Jak ziarno wyjęta z ziemi ,Wina obmyta kroplami,

Gidelska wieśniaczo -

- módl się za nami ... " Litania Polska.Sanktuarium Gidelskie powstało w miejscu znalezienia cudownej figurki.Jej kult rozszerzał się na całą Polskę i nie tylko .Mija wiele lat od cudownego wyorania . Wygasa ród Gidelskich ,fundatorów pierwszego drewnianego kościółka. Dobra po nich przejmuje Anna Dąbrowska. Sprowadza na te ziemie Dominikanów, daje też im pieniądze na budowę niewielkiej murowanej kaplicy. Niewiadomo dlaczego kolejna pani na gidelskich dobrach Zuzanna Oleska po pewnym czasie postanawia pozbyć się Dominikanów. Na ich miejsce sprowadza zakon Kartuzów. Budują oni kościół p.w. M.B. Bolesnej.Ta piękna swiątynia zniewala swoją prostotą i czarem. Wchodzę do środka . Patrzę i jestem zachwycona tymi cudownymi ołtarzami i obrazami. Obecnie świątynia jest kościołem parafialnym.

Wracam do opowieści o sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej.

Sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej , to wspaniałe miejsce pełne ciszy i spokoju. Będąc w nim ma się wrażenie przestrzeni.Kościół jest p.w. Wniebowzięcia N.M.P.-zbudowany w 1656 r. Boczne kapilce świątyni klasztornej układają się w formę krzyża. Wchodząc do środka ukazuje się na końcu nawy głównej wspaniały ołtarz z ustawionym w centralnym miejscu obrazem " Wniebowzięcia N.M.P. " .Cudowna figurka M.Boskiej Gidelskiej jest w bocznej kaplicy.Jej otoczenie jest barokowe. Oniemiałam z zachwytu patrząc na obrazy umieszczone w tej pięknej świątyni. W ciszy i spokoju spoglądam na umieszczony w bocznej nawie obraz z Pietą Matki Boskiej Bolesnej. Idę dalej w kierunku zachrystii mijając ołtarz z obrazem przedstawiającym św. Dominika. W zachrystii zobaczyłam rokokowe wyposażenie. Świątynię odwiedzali także królowie m.in.: Zygmunt III Waza wraz z synami czy August II Mocny . Gidle przechodziło różne koleje losu . Zakon, który się opiekował sanktuarium , został rozwiązany , a powodem była pomoc powstańcom. Wrócili dopiero w 1918 r. Sanktuarium jest teraz Bazyliką Mniejszą. Jednak liczba ludzi pielgrzymujących do Gidle ciągle wzrasta .Świątynia ta jest unikatową perłą baroku. Warto tam się wybrać . To miejsce sprawia,że wraca się do domu bardziej uduchowionym.

Sanktuaria Maryjne - Gidle
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020