Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Masyw Ślęży.

2010-11-29
2010-11-29 23:14:39
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
W Masywie Ślęży występuje ponad 370 gatunków pająków, co stanowi połowę wszystkich występujących w Polsce (bywa to uznawane za dowód wibracji góry i istnienia tzw. miejsc mocy, do których lgną pająki). Na uwagę zasługuje dwucentymetrowy, seledynowy pająk Cheiracanthium elegans, który jako nieliczny w Polsce jest jadowity, a jego ukąszenie może spowodować chwilowy, miejscowy paraliż.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sobótka

Sobótka otrzymała prawa miejskie w 1399r. z rąk króla Wacława IV, jednakże pierwsze wzmianki na temat tego miejsca notuje się na rok 1148 w bulli papieża Eugeniusza III , gdzie wskazuje się że była to najstarsza osada targowa na Śląsku. Dziś mają tu swą siedzibę przedstawiciele Ślężańskiego Parku Krajobrazowego utworzonego 8 czerwca 1988r. Warto wiedzieć, że Park wraz ze strefą ochronną obejmuje masyw Góry Ślęży, Góry Raduni wraz z pasmem Wzgórz Oleszeńskich oraz Jańską Górę. Od strony zachodniej otuliną Parku jest obszar krajobrazu chronionego - Wzgórz Kiełczyńskich. Do najcenniejszych elementów Parku należy niewątpliwie naturalny krajobraz wraz z urozmaiconą rzeźbą terenu. Zróżnicowana jest również budowa geologiczna: szczyt Góry Ślęży zbudowany jest z najstarszej skały - gabra, na stoku płn-zach. występuje granit z żyłami kwarcu, otaczające Ślężę od strony południowej wzniesienie od Wzgórz Kiełczyńskich, poprzez Radunię, Wzgórza Oleszeńskie aż do Nasłowic i Jordanowa - zbudowane są z serpentynitu. Odmianą półszlachetną serpentynitu jest nefryt, który był poszukiwany i wydobywany w tych okolicach od najdawniejszych czasów. Na terenie Parku utworzono 3 rezerwaty przyrody:
Góra Ślęża - o pow. 142 ha w 1954r. - rezerwat krajobrazowy górski
Góra Radunia - o pow. 44 ha w 1958r. - rezerwat archeologiczno-florystyczny
Łąki Sulistrowickie - o pow. 27 ha w 1958r. - unikalna roślinność zielna Jako pomnik przyrody uznano krasnorost - Hildebrandia rivularis. Jest to porost który występuje na głazach wyłącznie w wodach bardzo zimnych i czystych, a takie warunki znajdują się w potoku wypływającym z północnych stoków Ślęży. Natomiast sławna góra Ślęża jest najwyższym szczytem Pogórza Sudeckiego, gdzie jej wysokość wynosi - 718 m n.p.m.. Górę tą nazywano niegdyś Śląskim Olimpem, bowiem była ośrodkiem pogańskiego kultu solarnego miejscowych plemion, jego początki sięgają epoki brązu, a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Rozkwit sanktuarium związany jest z osadnictwem celtyckich Bojów. Na szczycie góry odnaleziono fragmenty kamiennych wałów, o szerokości ok. 12 m, układanych z odłamków kamieni. oraz zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża, według hipotez badaczy krzyż prawdopodobnie związany był z pogańskim kultem solarnym. Wśród rzeźb najbardziej znane to tzw. Grzyb, który jest prawdopodobnie dolną częścią ludzkiej postaci mieszczący się w Sobótce, Mnich znajdujący się u stóp góry - przeniesiony z okolic wsi Garncarsko, Panna z rybą lub Postać z rybą i Dzik stoją przy drodze na szczyt oraz Niedźwiedź, który znajduje się na samym szczycie góry.Masyw Ślęży.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

wiola Nowicjusz 1 kilometrów
2012-03-26 19:32:21

Mam pytanko do osób które były na Ślęży, czy moglibyście pomóc mi wypełniając krótką ankietę na temat tego miejsca, ponieważ potrzebuję  informację do pracy licencjackiej o temacie "Masyw Ślęży jako turystyka weekendowa" jeśli nie sprawi Wam to problemu, to napiszcie proszę adresy e-mail a ja wyślę Wam ankietę. W piątek wybieram się na Ślęże w celu sfotografowania tego miejsca :) Będę Wam bardzoo wdzięczna za pomoc

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2012-03-04 21:53:56

Witaj Darku . Ciekawa ta  twoja opowiecs o Dsl. Bylem  w Sobotce w 2010 r. , nawet nocowalem tam w tym  ..Miasteczko ladne ,ale  zaniedbane ( oprocz nowych osiedli ) . . Na rynku plan Slezy ,oraz  tablica przed koscilem  ku czci  niemieckich zolnierzy podczas I wojny swiatowej . Za  miasteczkiem  zniszczony palac  Gorka , ktory ma byc hotelem ( ? ) ..Pozdrawiam  Karol  Barsolis    

Ostatnio edytowany: 2012-03-05 20:20

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020