Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Przechadzka po Świdnicy.

2010-11-28
2010-11-28 00:06:43
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Świdnica leży w sercu Europy, w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku. Jest miastem o charakterystycznej, zwartej zabudowie, której jądro stanowi zapoczątkowane w średniowieczu i kształtowane przez kolejne wieki stare miasto.

Świdnica jest jednym z większych i ważniejszych miast na Dolnym Śląsku. Osada została założona już w 990 roku, jednak prawa miejskie otrzymała przed 1267 rokiem. Niegdyś stolica Księstwa świdnicko-jaworskiego, ważny ośrodek kultury i rzemiosła. Miasto posiada ciekawy herb, którego tarcza podzielona jest na cztery równe pola, gdzie w czarnych polach - pierwszym i trzecim - znajduje się złota korona, w drugim polu srebrnym czerwony gryf, a w czwartym srebrnym polu czarny dzik. Symbolika tego herbu nawiązuje do czasów najdawniejszych i ma wyraźne przesłanie, gdzie gryf znajdujący się na tarczy herbowej w srebrnym polu symbolizuje dzielność rycerską. Dzik jest znakiem odwagi i męskości, natomiast korona jest symbolem władzy i zwycięstwa. Świdnicę już przedstawiałem więc nie będę się tym razem mocno rozpisywał. Przypomnę tylko, że znajduje się tu unikatowe na skalę europejską Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz jedyne w Polsce prywatne Muzeum Broni i Militariów. W Świdnicy urodzili się i mieszkali m.in. słynna astronom Maria Kunic, legionista i autor wielu polskich pieśni patriotycznych Mieczysław Kozar-Słobódzki, jeden z ojców współczesnej dermatologii Albert Neisser, a także Manfred von Richthoffen - słynny "Czerwony Baron" - as lotnictwa z czasów I wojny światowej. W Świdnicy powstała pierwsza na kontynencie europejskim rakieta tenisowa. Nie każdy również wie, że piwo świdnickie eksportowano w XIII wieku do wielu krajów europejskich, czego śladem są istniejące "Piwnice Świdnickie" we Wrocławiu, Lwowie, Krakowie, Heidelbergu i włoskiej Pizie.Przechadzka po Świdnicy.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2011-12-23 21:10:17

witam ,bylem w Swidnicy ( w wojsku za komuny ) oraz  w 2010 r  objezdzajac D.Sl.   Przepiekne cale miasto z  unikatowymi zabytkami jak :  kosciol pokoju ,  caly Rynek oraz  inne  zabytkowe kaminniczki  . Zachcecam innych do zwiedzania tego urokliwego miasta. .    Barsolis

Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2010-11-30 08:51:07
Świdnica jest miastem zadbanym, mi osobiście bardzo podoba się rynek z przepięknymi kamieniczkami. Kamieniczki pięknie się prezentują w promieniach słonecznych, ale mają też swój niepowtarzalny urok w blasku księżyca kiedy są przepięknie podświetlone i stanowią nie lada atrakcję dla przechadzających się między nimi osób.
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-11-28 11:54:15
Rzeczywiście Świdnica to piękne miasto z cudownymi zabytkami.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020