Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Monika Pawlak

Na Śląsku cieszyńskim-Kończyce Wielkie i Małe,oraz Kaczyce

2008-07-13
2008-07-20 17:59:26
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Przejazd przez trzy ciekawe miejscowości na Śląsku cieszyńskim.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kończyce Wielkie > Kończyce Małe > Kaczyce > Pałac z XVIII wieku > Kaplica pałacowa > Figurka św.Nepomucena > Drewniany kościół > Zamek > Kościół NMP > Drewniany kościół

Po niedzielnym obiadku wybraliśmy się na wycieczkę do Kończyc Wielkich,gdzie stoi drewniany kościół oraz pałac,potem do Kaczyc,gdzie również jest drewniana świątynia na koniec wylądowaliśmy w Kończycach Małych pod zamkiem ,tuż obok kościół,przepiękny i otwarty o dziwo! Tu kończy się wyprawa,bo nadeszły takie chmury,że tylko do domu trzeba było uciekać :-/,zapraszam!!!
Kończyce Wielkie to wieś,która znana była już w 1310 roku.Była w posiadaniu kilku właścicieli.W XVI wieku stał tu zamek,ale potem w XVIII w. na jego miejscu Jan Fryderyk Wilczek wybudował wspaniały pałac,który stoi do dziś,do niedawna mieścił siew nim Dom Dziecka.Przebudowy dokonał spokrewniony z Wilczkami ród Larysz,w parku stoją do dziś okazałe dęby,niektóre nawet ok 600 letnie,obok pałacu stoi kaplica fundacji Thunów z 1776 w miejscu drewnianej.We wsi stoi również drewniany kościół z XVIII wieku,na jego wieży są dwa dzwony z 1489 i z 1555 roku.
Kończyce Małe wzmiankowane były już w 1305 roku.Do dziś stoi tu zamek(dwór obronny) wybudowany na przełomie XV-XVI wieku,z czterech skrzydeł zostały trzy.W 1560 roku znacznie go rozbudował Jerzy Sedlnicki,obecnie na zamku mieści się hotel i restauracja,niedaleko stoi piękny barokowy kościół Narodzenia NMP z 1713, w nim mieści się XVI wieczny obraz Matki Boskiej,w bocznej ścianie wmurowane epitafium nagrobne Zygmunta Wyszkoty z 1568 roku.Na cmentarzu pomnik ofiar I i II wojny światowej.
Kaczyce,to maleńka miejscowość,do której przeniesiono drewniany kościółek z1620 roku z Ruptawy ,było to w 1971 roku.Wewnątrz znajduje się kopia XV wiecznej Piety .Wewnątrz Klatka schodowa Drewniany kościół w Kaczycach Podwyższenia Krzyża Św. z 1620r,przeniesiony z Ruptawy Z kryptą grobową Można zwiedzić Izbę ziemii cieszyńskiej Kaplica przypałacowa Historia zamku Pałac kończycki Herb Historia pałacu Zamek w Kończycach Małych Pałac z XVIIw,przebudowany pod koniec XXw Brama,a nad nią data 1560 r Drewniany kościół Św.Michała Archanioła z 1777r  Na Śląsku cieszyńskim-Kończyce Wielkie i Małe,oraz Kaczyce Kilka jego ujęć Trochę historii... Kościół Narodzenia NMP z 1713 r Pałac od tyłu Wewnątrz Epitafium nagrobne jednego w dawnych właścicieli Kończyc Małyc Obraz Matki Boskiej Kończyckiej słynący łaskami z XVw Przepiękna ambona
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020