Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Sokole Góry

2010-11-11
2010-11-11 23:06:32
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Stożki Sokolików przypominają z daleka kobiece piersi, dlatego nazywane są biustem Brigitte Bardot lub Lollobrigidy. Biust ten jest wyzwaniem dla wielu turystów gdyż mierzy sobie po stronie Krzyżnej Góry 654 m, a po stronie Sokolika 642 m.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Karpniki > Trzcińsko

Sława Sokolich Gór wynika z wielkiego nagromadzenia na szczytach fantastycznych granitowych skałek. Od lat miejsce to jest kuźnią kadr polskiego alpinizmu. W każdy pogodny weekend można podziwiać mrożące krew w żyłach poczynania "Spidermanów". Działające w pobliżu Sokolich Gór szkoły wspinaczkowe pozwalają nawet ignorantom poczuć smak pokonywania skalnych baszt. Niestety, co jakiś czas pozornie łatwe Sokoliki pochłaniają kolejne ofiary..Sokolik i Krzyżna Góra są jednymi z bardziej malowniczych punktów widokowych polskich gór. Na najwyższą skałkę Sokolika - Sokolik Duży prowadzą metalowe spiralne schodki zbudowane 100 lat temu. Na szczycie znajduje się niewielka metalowa platforma widokowa z drewnianą ławeczką. Widok na Rudawy, Góry Kaczawskie, Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską jest wprost powalający. Jeżeli idziecie z dziećmi to bardzo uważajcie, bo ze stromych schodków łatwo spaść. O dramat nietrudno także na platformie, której barierki mają spore prześwity.Wspaniałych wrażeń dostarcza także bliźniacza, nieco wyższa Krzyżna Góra. Jej nazwa pochodzi od wielkiego metalowego krzyża ustawionego na szczycie w 1830 r. tak, aby widziała go żona księcia Wilhelma, Marie Anne z sypialni w Karpnikach.

Krzyżna Góra słynie przede wszystkim z widoków na Karkonosze, warto wiedzieć że w sredniowieczu na jej zboczach stał zamek Sokolec. Historia zamku sięga być może XIII w., ale historyczne przekazy mówią o piastowskiej warowni z 1364 r. Przypuszcza się więc, iż budowniczym był książę świdnicko-jaworski, Bolko II, a zamek wchodził w skład systemu obrony księstwa.

W Sokolich Górach poza schroniskiem PTTK Szwajcarka działa kultowa baza skałkowiczów „Pod Krzywą”, na polanie pod zachodnim zboczem Sokolika. Jest tu pole namiotowe i parę sezonowych domków campingowych. Z Trzcińska do bazy prowadzą specjalne strzałki.Wspomniane wcześniej schronisko Szwajcarka to jedno z bardziej charakterystycznych schronisk sudeckich, jej budynek powstał w 1823 r. na wzór pasterskich domów ze Szwajcarii. Dzisiaj w budynku głównym i położonej na tyłach tzw. stajence oferuje ono 39 tanich miejsc noclegowych. Dla grup organizowane są kuligi i ogniska z pieczeniem dziczyzny. W kameralnej ciemnej drewnianej sali na parterze działa bufet, w którym można spożyć niewyszukany, ale ciepły posiłek. Z łąki koło schroniska roztacza się ładny widok na Karpniki i wielki masyw Karkonoszy.

Koło schroniska znajduje się duży węzeł szlaków turystycznych: niebieski z Trzcińska do Kamiennej Góry, czerwony na Sokolik (1/2 godz.), czarny na Krzyżną Górę (ponad 1/2 godz.), zielony z Wojanowa (1 godz.) do Janowic Wielkich (2 godz.) i żółty z Trzcińska (1/2 godz.) na Przełęcz Kowarską (4 3/4 godz.) przez Karpniki (15 min).

Szlaki które proponuję idealnie nadają się do rodzinnych spacerów i rowerowych przejażdżek, w tych przepięknych okolicach jest czyste powietrze i bardzo mały ruch samochodowy. Dzięki temu że te urocze góry, położone są tak blisko Jeleniej Góry i mają swą "Szwajcarkę" w której zawsze możemy się posilić, oraz posiadają malowniczy przełom Bobru w okolicach Trzcińska, a także to że mają swój specyficzny klimat - wszystko to sprawia, że jeździmy tam dosyć często i nigdy się nie nudzimy.

Sokole Góry
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-08-11 09:10:34

Piękne zarówno miejsce jaki i zdjęcia. W Sokolich Górach byłam raz, ale mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę.

Pozdrawiam wszystkich wędrówkowiczów :)

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-04-07 19:52:07

Nigdy nie byłam w Sokolich Górach muszą być wspaniałe . Równie piękne zdjęcia Darku .

Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2010-11-13 10:47:40
Stożki Sokolików przypominają z daleka kobiece piersi, nazywane są przez odwiedzających je turystów biustem Brigitte Bardot. Dlatego też życzę Ci udanej "erotycznej" wyprawy. Myślę że fakt ten jeszcze bardziej zagrzeje Cię do marszu na ich szczyty :)
Avatar użytkownika
Krzysztof Krajtroter 7153 kilometrów
2010-11-12 19:02:21
Dziękuję, Darku. Zdjęcia są cudne, naprawdę! I te z górami, i te z grzybami, z motylem, wszystkie. Gratuluję oka i umiejętności. Wyjazd postanowiony: w niedzielę o czwartej rano wyjeżdżam. Pogodę zapowiadają niezłą, mam nadzieję że nic niespodziewanego nie wyskoczy i pojadę.
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2010-11-12 16:56:01
Dzięki za zamieszczenie tego świetnego artykułu. Raczej w tym roku nie uda mi się tam pojechać, lecz na wiosnę będzie to moja pierwsza wyprawa. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2010-11-12 00:20:55
Na prośbę Krzysztofa i Arkadiusza zamieściłem - Sokole Góry.
Może moja relacja na coś się przyda i pomoże w podjęciu decyzji gdzie wybrać się w najbliższą niedzielę. Pozdrawiam.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020