Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Kolejowe atrakcje Jaworzyny Śląskiej.

2010-11-03
2010-11-03 19:20:38
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Główną atrakcją imprezy w Jaworzynie Śląskiej przede wszystkim było zwiedzanie eksponatów znajdujących się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w której znajduje się kolekcja lokomotyw polskich, niemieckich, austriackich, angielskich i amerykańskich. Najstarsza pochodzi z 1890 r. jej numer boczny toTKh2 - 12, można do niej wejść i ciągnąc za linkę uderzyć w dzwon, jest to niesamowita atrakcja dla maluchów. Zainteresowanie wzbudza również lokomotywa ciągnąca na terenie Polski wagony legendarnego Orient Expressu - jedna z zaledwie dwóch zachowanych na terenie Europy.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jaworzyna Śląska

W lipcu wybrałem się wraz rodziną do Jaworzyny Śląskiej, gdzie była zorganizowana impreza pt. „Miasto kolei”. Organizatorom, turystom i pasjonatom kolejnictwa sprzyjała w tym dniu wyjątkowo piękna pogoda.W programie imprezy była m.in. wystawa taboru kolejowego takich firm jak ;PKP Cargo S. A. Dolnośląski Zakład Spółki we Wrocławiu , SMK z Jaworzyny Ślaskiej, oraz Muzeum Przemyslu i Techniki na Śląsku.

W tym dniu nie zabrakło lokomotyw i drezyn, które były fachowo prezentowane przez kolejarzy, którzy na co dzień ten sprzęt obsługują. Na najmłodszych czekały przejazdy po stacji Jaworzyna Śląska drezyną spalinową, a także po wyznaczonym torze można było przewieźć się drezyną która była napędzana za pomocą własnych mięśni.

Punktualnie o godzinie 12:00 rozegrała się inscenizacja odbicia zakładników z porwanego pociągu, gdzie specjalna grupa operacyjno – interwencyjna Straży Ochrony Kolei z Wrocławia pod osłoną granatów dymnych i hukowych weszła do porwanego pojazdu i odbiła zakładników wyprowadzając bandytę na zewnątrz wagonu.
Atrakcją było również przewiezienie pasjonatów kolejnictwa autobusem szynowym Kolei Dolnośląskich do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, gdzie można było naocznie zapoznać się z historyczną epoką pary. Warto wiedzieć, że Jaworzyna Śląska jest jednym z najstarszych węzłów kolejowych w Polsce, gdzie znajduje się największa zachowana na Dolnym Śląsku piękna parowozownia wachlarzowa, w której zgromadzono unikatowy tabor kolejowy. Ekspozycja składa się z ponad 50 lokomotyw - pochodzenia polskiego, niemieckiego, austryjackiego, angielskiego i amerykańskiego, oraz z około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych i pługu odśnieżnego. Wymienione eksponaty zajmują aż 1,5 km torów.Poza taborem kolejowym w muzeum wystawiana jest również kolekcja motocykli Harley-Davidson, stara maszyna parowa, dźwig, urządzenia dawnej drukarni, zabytkowy komputer Odra, zbiory ikonograficzne, biblioteczne oraz wiele eksponatów związanych z kolejnictwem i jego otoczeniem z zakresu łączności i zabezpieczenia ruchu kolejowego, nawierzchni kolejowej oraz wiele różnych pamiątek i dokumentów. Ku uciesze przede wszystkim dzieci została wystawiona makieta kolejowa w skali H0 sterowana autentycznymi urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Otwarto również sale ekspozycyjne – Mini Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego, kolekcję zabytkowych samochodów oraz salę poświęconą historii motocykli na Śląsku. Otwarto wystawy starych narzędzi stolarskich oraz radioodbiorników, a także uruchomiono Starą Drukarnię. W zabytkowych wagonach przygotowana została wystawa p.t. "Rola Kolei w przesiedleniach po II Wojnie Światowej".

Dla miłośników kolei dodatkową atrakcją tego dnia było jeszcze zwiedzanie z przewodnikiem nastawni wykonawczej JŚ-1, oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy na lokomotywie Ls60-01 z okazji zakończenia jej remontu.

Impreza była udana szkoda tylko że do kolejnej edycji trzeba będzie poczekać jeszcze prawie cały rok 🙂

Kolejowe atrakcje Jaworzyny Śląskiej.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020