Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Sanktuaria Maryjne - Leśniów

2010-11-02
2010-11-02 06:34:43
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Leśniów leży niedaleko Częstochowy. To maleńkie prześliczne sanktuarium .
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Leśniów k/ Żarek

Ja swoje pielgrzymowanie po sanktuariach maryjnych , zaczęłam w Licheniu . Kolejnym sanktuarium , które odwiedziłam jest to w Leśniowie. Leży 30 km od Częstochowy. Już w XIV w słynęło z kultu Leśniowskiej Madonny. Miejscem tym opiekują się Paulini. Zostali sprowadzeni do Żarek przez Józefa Męcińskiego , który widząc jakim kultem otaczana jest M.B. Leśniowska , postanowił sprowadzić tu zakon. Najpierw byli to Karmelici, jednak oni zrezygnowali po dwóch latach. W ich miejsce przyszli Paulini. Do dziś wielu ludzi pielgrzymuje do M.B. Leśniowskiej by przed jej obliczem wypraszać łaski. Przyjechałam do Leśniowa by na miejscu przekonać się o wielkim kulcie do niej. Na drzwiach tej pięknej świątyni jest płaskorzeźba powieszenia kapliczki z M.Boską na drzewie , to początek jej kultu na tych ziemiach. Wchodząc do środka tego kościoła , już od progu możemy zobaczyć jakim unikatem jest to miejsce. Nawę Główną wieńczy ołtarz a w nim cudowna figurka M.B.Leśniowskiej. Cały ołtarz jest późnobarokowy i został ufundowany przez Wojciecha Męcińskiego . Gdy podeszłam bliżej zobaczyłam ,że na zwięczeniu ołtarza jest wspaniały obraz " Nawiedzenie Elżbiety ". Obracając się w nawie głównej przyjrzałam się innym ołtarzom. Na sklepieniu są piękne i unikatowe freski. Zbliżając się do wyjścia podeszłam do ołtarza poświęconego założycielowi Paulinów - Św. Pawłowi Patryjarsze.Z Leśniowem wiąże się pewna legenda , z której wynika że źródełko trysnęło , po zatrzymaniu się tam księcia Władysława Opolskiego na odpoczynek i modlitwę. Orszak książęcy ruszył dalej zostawiając kapliczkę z figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. Źródełko to płynie do dziś , a w miejscu drewnianej kapliczki stoi murowana w niej posąg M. Boskiej. Spacerując po otaczającym parku wdychałam tę ciszę i spokój jaki tam panuje. Podchodziłam do ustawionych tam posągów Maryii. Leśniów jest wart zobaczenia. Lubię takie niewielkie sanktuaria, warte są zachowania. To często unikatowe miejsca . Leśniów - dla mnie jest takim unikatem. To świadczy,że warto pielgrzymować do takich malowniczych miejsc.Sanktuaria Maryjne - Leśniów
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-11-03 08:27:32
Zgadzam się z tobą to naprawdę piękne i unikatowe miejsce . Ja też wolę takie.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2010-11-02 18:02:13
Ciekawe,piękne miejsce. Lubię zabytki,kiedyś budowano piękne kościoły,nie chodzi o ten przepych (np z okresu baroku),ale ogólnie mowa o architekturze,dzisiejsze świątynie to nowoczesne maszkarony,na które nie warto zwracać uwagi.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020