Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Rogów Opolski

2010-10-17
2010-10-17 16:06:07
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Rogów Opolski - niewielkie miasteczko z przepięknym zamkiem.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rogów Opolski

Pewnego słonecznego październikowego dnia wybrałam się do Rogowa Opolskiego. Bardzo łatwo tam trafić , już zjeżdżając z autostrady prowadzą znaki pod sam zameczek .W miasteczku tym ukryty wśród drzew stoi ta wspaniała budowla.Na malowniczym wzniesieniu, u którego stóp dawniej płynęła Odra. Teraz  ta piękna rzeka płynie 200m dalej. Warto go zobaczyć , bo można się tam dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i zobaczyć pierwowzory ksiąg. Ma on również bardzo ciekawą historię. Wzmianki o nim pochodzą już z 1339r.Kiedy to poraz pierwszy wymieniani są właściciele dóbr rogowskich ( Cunado de Rogau a potem Wernconus de Rogau ).Dobra te kilkakrotnie zmieniały panów , by trafić do rodziny Beesom w ich rękach były do 1489 r. Sprzedali oni je Janowi Rogojskiemu. W rodzinie Rogojskich zamek był do 1596 r ,wtedy to Stefan Rogojski w testamencie zapisuje go swojej żonie Ewie Wrbskiej i w ten sposób pałacyk znalazł się w posiadaniu rodziny Wrbskich . Od nich zostaje przekazany Wallspeckom, którzy na 10 lat stają się panami na tym pięknym zamku. W końcu trafia do rodu Haugwitzów.  Rodzina ta doprowadziła do ponownego rozkwitu majątku. Ród ten był majętny i powszechnie szanowany. W zamku zachowały się listy Paula Haugwitza do angielskiego poety Byrona i jego odpowiedzi. Do zamku wchodzi się przez kamienny most . A dalej przez maleńki dziedziniec do sieni , w której moją uwagę zwrócił malowniczy kafel pochodzący z XVI w . Gdy spaceruję po tych wnętrzach wśród nielicznie zachowanych mebli wyróżniają się starodawne komody z pięknymi detalami. W tych pięknych pokojach zobaczyłam licznie wystawione pierwsze wydania np.Odprawy Posłów Greckich - Jana Kochanowskiego i wielu innych . Do tego pałacyku przylega park . Spokojnie chodząc po nim doszłam do pięknie odnowionej kapliczki grobowej dawnych właścicieli Haugwitzów.  W parku tym jest także " Dom pod Kogutkiem " zwany domem kawalerów, bo zatrzymywali się tam kawalerowie idący w konkury do panien z zamku. Obecnie w  " Domu pod Kogutkiem " jest hotel.Rogów Opolski
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2011-07-08 14:13:04

Ciekawa opowieść zachęcająca do odwiedzenia i zapoznania się z historią tego miejsca.Pozdrawiam

Zbyszek Mat

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2010-11-11 21:10:30
Jednak nie wytrzymałem i pojechałem w dniu dzisiejszym. Jutro załączę zdjęcia z wycieczki. Podobało mi się, więc wrócę tam wiosną lub latem.
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-11-11 10:41:36
Warto pojechać do Rogowa , to piękne miejsce.
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2010-11-10 17:54:09
Do Rogowa planowałem wybrać się wiosną tego roku, lecz jakoś zabrakło mi kilku kilometrów. Wielokrotnie obok przejeżdżałem, lecz zawsze brakowało okazji. Jak w końcu uda mi się tam dojechać, uzupełnię Twój opis o swoje zdjęcia.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020