Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Skamieniałe Miasto

2010-07-18
2010-09-22 19:34:11
Avatar użytkownika
Joanna Uzależniony od podróży 1411 kilometrów
czyli jak Julek i Julka wspinali się na Piramidy, wpadli na chwilę do Piekiełka i spotkali Cygankę
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
CięzkowiceRezerwat przyrody nieożywionej "Skamieniałe Miasto" powstał już w 1931 roku, obejmuje obszar ponad 15 hektarów (las mieszany) na stokach wzgórza Skała (367 m npm). Legenda mówi, że są to ruiny danego miasta, które zostało ukarane za grzechy swojego właściciela i wraz z nim obrócone w kamień.
Główne wejście do rezerwatu znajduje się przy trasie Grybów - Tarnów w miejscowości Ciężkowice. Tuż przy nim znajduje się bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód. Najłatwiej trafić tam wypatrując pobliskiej kładki dla pieszych znajdującej się nad jezdnią.
Przez rezerwat prowadzi niebieski szlak, a idąc nim wśród drzew, mijamy zgrupowania ogromnych bloków skalnych o tajemniczych kształtach i równie tajemniczych nazwach: Borsuk, Piekiełko, Cyganka, Pieczarki czy Piramidy. Dzieciakom bardzo podobał się ten nietypowy spacer, sprytnie przemieszczały się między drzewami i były bardzo samodzielne (Julek potrzebował pomocy jedynie przy naprawdę śliskich przejściach). Przedzieraliśmy się przez gęste leśne zarośla, aby po chwili znaleźć się na słonecznej łące. Wdrapywaliśmy się na strome podejścia i przeciskaliśmy się przez ciasne skalne szczeliny. Julki wspinały się na skałki (oczywiście przy asyście dorosłych) a z niektórych nawet zjeżdżały. Zabawy było co niemiara, chociaż czasami brakowało nam sił.
Po dotarciu do ostatniej na szlaku Skałki z Krzyżem (ma wysokość 9 m, przez szczelinę można do niej wejść, a następnie wdrapać się na jej szczyt) trzeba zawrócić i udać się z powrotem tą samą drogą. Można też zejść w dół do asfaltowej drogi i dojść do parkingu przechodząc przez miasteczko Ciężkowice. Przejście całej trasy, tam i z powrotem, zajęło nam ponad dwie godziny.Skamieniałe Miasto
Avatar użytkownika
Joanna Uzależniony od podróży 1411 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Uzależniony od podróży 1411 kilometrów
2010-09-23 17:16:20
Cieszę się, że się podoba :) Moje dzieciaki uwielbiają wycieczki, więc na pewno będzie ich jeszcze mnóstwo :)
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2010-09-22 20:20:29
Super wycieczka, popularyzujesz regiony, o których mało słychać w naszym serwisie, bardzo fajnie :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020