, Alek

Zamek Czocha

2010-09-14
2010-09-14 20:14:49
Avatar użytkownika
Alek Krajtroter 2881 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sucha

Powstał w latach 1241-1247 z rozkazu Wacława I - władcy Czech. Był w posiadaniu bardzo wielu rodzin. Johann von Nostitz w połowie XVI wieku przebudował zamek w stylu renesansowym. W XVII wieku zamek wykupił Jan Hartwig von Uechtritz. W czasie jego panowania drewniany most w wyniku zawalenia został zniszczony. Uechtritz odbudował most - murowany z kamienia, który istnieje do dziś.W 1793 roku zamek prawie doszczętnie spłonął. Zachował sie jedynie kominek w Sali Marmurowej, a zniszczone min. zostały ogromne zbiory książek w bibliotece, zabytkowe meble i zbrojownia. W XIX wieku zamek został odsprzedany Ernestowi von Gutschow, który pragnął mieć tytuł księcia, a zamek ten miał mu w tym pomóc. Na jego rozkaz zamek ponownie został przebudowany. Tym razem w stylu gotycko-renesansowym o charakterze romantycznym z nutką magii. W 1945 roku Gutschow razem z rodzina wyjechał do Drezna. Zabrał ze sobą większość cennego wyposażenia min. insygnia koronacyjne carów rosyjskich. Reszte rozkradło społeczeństwo, a co dziwne to jedną ciężarówkę wywiózł burmistrz Leśnej, drugą komendant leśniańskiego posterunku MO, a trzeciej nie udało sie przewieść poza granice Polski. Gdy zamek został juz ogołocony ze wszystkiego, powstał tam ośrodek wypoczynkowy dla bogatych oficerów Ludowego Wojska Polskiego.Teraz zamek jest w bardzo dobrej formie. Wejście na zamek kosztuje 6 zł i zwiedzanie odbywa sie z przewodnikiem.Trwa około 30 min. W trakcie zwiedzania odwiedzamy Salę Balową, Salę Marmurową, Sypialnie Królewską, Garderobę, Łazienkę, w której urządzenia sanitarne działaja i są w dobrym stanie do dzisiaj oraz wchodzimy na baszte, z której rozciąga sie przepiękny widok na rzekę Kwisę oraz na podzamcze. W podziemiach zamku znajduje sie sala tortur. Polecam osobom o mocnych nerwach. Całe szczęście nie żyjemy w tamtych czasach. Zamek położony jest nad rzeką Kwisą dlatego też można przepłynąć się po niej statkiem. Na zamku został nakręcony film "Gdzie jest generał?", "Wiedźmin" oraz serial "Tajemnica Twierdzy Szyfrów". Obecnie w zamku znajduje sie hotel oraz restauracja. Można tam urządzić imprezy okolicznościowe np. wesela. Organizowane są tam kolonie dla dzieci i młodzieży np. "Letnia szkoła magii" dla fanów Harrego Pottera. Gdyby ktoś korzystał z nawigacji proponuje wpisać miejscowość Sucha ponieważ od 2009 roku nazwa wsi została zmieniona.

Sala Tortur Fontanna Altanka Sala Balowa Kominek Biblioteka Tajne przejście w bibliotece Sypialnia Królewska Widok z baszty Widok z baszty Widok z baszty Zamek Czocha
Avatar użytkownika
Alek Krajtroter 2881 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021