Lidzbark Warmiński , Wojciech Grabowski

Mazury 2000r.

2008-07-13 - 2008-07-17
2008-07-13 14:13:03
Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów
I na Mazurach są urocze miejsca do zwiedzania
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Frombork > Orneta > Krosno koło Ornety > Lidzbark Warmiński > Stoczek Klasztorny > Zespół budowli na Wzgórzu Katedralnym > Ratusz i kamieniczki na rynku > Zamek biskupi > Kolegiata św. Piotra i Pawła > Dawny kościół ewangielicki > Zespół klasztorny Bernardynów > Barokowy kościół pielgrzymkowy > Reszel > Święta Lipka > Gierłoż > Kętrzyn > Giżycko > Reszel > Sanktuarium Maryjne > Zamek krzyżacki z XIVw. > Kościół św. Jerzego > Twierdza Boyen > pozostałości zamku krzyżackiego > most obrotowy > dawna kwatera wodza rzeszy > Niedzwieckie > Dowspuda > Suwałki > Stary Folwark > kościółek drewniany > Pałac Paca > Suwałki > Suwałki > miejscowość letniskowa > Wigry > Augustów > Białobrzegi > Ełk > Mikołajki > Były klasztor kamedułów > Kanał Augustowski > Śluza na kanale augustowskim > kościół pw. św. Wojciecha > Jezioro Śniardwy na Mazurach > Rezerwat Łuknajno w Mikołajkach > Ruciane Nida > Szczytno > Nidzica > Grunwald > Olsztynek > miejscowość letniskowa > pozostałości zamku krzyżackiego > ratusz miejski > Zamek krzyżacki z XIVw. > miejsce bitwy z1410r > Olsztynek

Jak co roku, chciałoby się zobaczyć dużo, ale czas i finanse nie pozwalają na dwutygodniowy pobyt w tym pięknym zakątku Polski. Rozpocząłem od krótkiego pobytu we Fromborku. Miasteczko warte poznania , ba nawet polubienia. Katedra oraz organy należą do miejsc, które głęboko zapadają w pamięć każdego turysty odwiedzającego to miejsce pobytu Mikołaja Kopernika. A być na wzgórzu i nie zobaczyć jak się ziemia kręci to już jest rzecz niedopuszczalna. Muzeum M. Kopernika na pewno należy do przyjemnych obowiązków turystycznych w tym mieście. Następnie do Ornety na krótki pobyt w rynku i trzy kilometry dalej jest zabytkowy kościół ,pełen ciepła i uroku. Chwila zwiedzania jak to w takich miejscach i dalej w drogę. Przecież Lidzbark Warmiński jest jedną z większych i ważniejszych miast na Mazurach. A ile legend i opowiastek krąży o zamku biskupów , to nie wspomnę: Potyczki słowne biskupów :
Pewnego razu, gdy Krasicki podejmował na zamku Jana Ursyna Niemcewicza, ten zauważył, iż usługuje im bardzo brzydka służąca i zażartował: "Kto z brzydką grzeszy, dwa razy grzeszy, bo i Boga obraża i ludzi śmieszy". Biskup oczywiście nie pozostał dłużny i odrzekł: " Kto z brzydką grzeszy, duszę swą zbawia, bo grzesząc jednocześnie pokutę odprawia (zaczerpnięte ze stronki o Lidzbarku Warminskim).
Samo miasteczko i jeszcze kilka zabytków: Brama wysoka, Kolegiata i kościół drewniany . Sam zamek biskupów warminskich jest wart przyjazdu w te rejony. Niedaleko Lidzbarka jest trochę zapomniana wieś Stoczek Klasztorny. Miejsce przetrzymywania Kardynała Wyszyńskiego (tak jak Rywałd Królewski obok Jabłonowa Pomorskiego). Naprawdę warto poświęcić parę minut na zwiedzenie tego miejsca. Ale czas na nocleg nad jeziorem i rano dalej do Reszla- gdzie czeka następny zamek biednych biskupów. Miasteczko czyste i zadbane, widać dobrzy ludzie tutaj rządzą.Dalej Święta Lipka i barokowy zespół klasztorny , a przede wszystkim miejsce kultu Matki Bożej. Ale czas w drogę. Po drodze zwiedzamy małe miasteczko ,ale jakże historycznie związane z Polską i Polakami - Kętrzyn. Zamek i bazylika to podstawowe miejsca które należy zobaczyć. Ale czas dalej. Gierłoż- miasto Hitlera i jemu podobnych oprawców narodu polskiego. A raczej tego co zostało po nich. Godzinka chodzenia po ruinach i do samochodu- czeka Giżycko - perła obronności - twierdza Boyen. Ale nie tylko tym może poszczycić się sliczne mazurskie miasto. Jedyny w Europie zabytkowy most obrotowy. Pozostałości zamku krzyżackiego, kościół ewangielicki i czas na nocleg . Pole namiotowe blisko portu jest tym o czy się marzy każdego późnego wieczora.A od rana na wzgórze św. Brunona.Postać jakże ciekawa ale i tragiczna. Dalsza trasa prowadzi przez Niedzwiedzkie gdzie jest mały drewniany kościół, jak większość zamknięta. Dowspuda - miejsce panowania Paca. To tutaj padło powiedzenie : wart pac pałaca. Suwałki -miasteczko bardziej sławne niż ciekawe. Dalej Stary Folwark i miejcse na rozbicie namiotu. Po drugiej stronie jeziora widok na klasztor kamedułów. Od rana czas zwiedzać ten piękny ale od nowa odrestaurowany zabytek. Po powrocie czas do Augustowa. Miasteczko znane chyba ze sportów wodnych i kanału . Jedna ze śluz pozostała w Białobrzegach. Ełk ze swoją kolejką wąskotorową i Mikołajki- Stolica Mazur. I jak tu się nie zatrzymac na noc. Rano Ruciane Nida , Szczytno z pozostałością zamku krzyżackiego z 1370r. i oczywiście Nidzica. Czas na przerwę . Zamek krzyżacki i kościółek pw. św. Wojciecha wart poznania. Jeszcze Grunwald, gdzie należy być i Olsztynek: skansen budownictwa ludowego. Niestety robi się wieczór i czas do domu. Ale już niedługo znowu w Polskę.Lidzbark Warmiński Lidzbark Warmiński Reszel Reszel Święta Lipka Gierłoż Gierłoż Giżycko Giżycko Niedzwieckie w drodze do Dowspudy Dowspuda Wigry widok ze Starego Folwarku Wigry Wigry Białobrzegi - śluza na kanale Szczytno Nidzica Nidzica Grunwald Grunwald Grunwald Olsztynek Mazury 2000r. Frombork
Avatar użytkownika
Wojciech Grabowski Krajtroter 3336 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021