Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Brama Laseckich w Bobolicach, Anna Piernikarczyk

Bobolice Mirów Siewierz - Jura powstaje z ruin

2010-08-08
2010-08-19 10:42:51
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132859 kilometrów
Niedzielna, rodzinna wycieczka do zamków jurajskich, na których trwają intensywne prace remontowe...
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bobolice > Mirów > Siewierz

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska popularnie nazywana Jurą to świetne miejsce na weekendowe wypady i wycieczki rodzinne. Ta przepiękna kraina o niezwykle urozmaiconym krajobrazie jest cenna pod względem przyrodniczym i kulturowym.
Najbardziej charakterystyczne elementy to białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, zwane ostańcami oraz warownie (w większości wybudowane w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego) a częściej ich ruiny, przysiadłe na jurajskich wzgórzach niczym orle gniazda. Właśnie dlatego szlak biegnący przez cały obszar Jury, łączący napotykane budowle warowne nosi nazwę Szlak Orlich Gniazd.Tym razem rozpoczynamy od Bobolic, ostatnio byliśmy tu 2 lata temu, i nie możemy się nadziwić, jak bardzo zmienił się tutejszy zamek. Dzisiaj stoi już cała, okazała budowla, przykryta dachem. Bracia Laseccy własnymi siłami tworzą tu coś pięknego. We wnętrzach przygotowywane jest Muzeum, które ma być udostępnione turystom lada dzień. Również stylowa karczma Bobolice stojąca obok warowni jest na ukończeniu, a powstaje jeszcze obiekt noclegowy - Stajnia Bobolice. Już teraz turyści znacznie chętniej odwiedzają to miejsce niż 2 lata temu, a myślę, że popularność Bobolic będzie rosła z roku na rok.

Teraz zmierzamy do sąsiedniego Mirowa, niecałe 2 km, można przejechać samochodem. Tutaj niemal nic się nie zmieniło, trwają prace zabezpieczające, warownia ma pozostać ruiną, ale i tu w przyszłości będzie można odwiedzać Muzeum. Obok zamku ogromny ostaniec, a na nim paru wspinaczy zapaleńców, ot cała nasza kochana Jura 🙂

zamek Bobolice
pokaz tańców dawnych
zamek Bobolice

Na koniec postanawiamy odwiedzić jeszcze warownię siewierską, bo dawno tu nie zaglądaliśmy. Również i tutaj trwają prace remontowe, ale już z udziałem funduszy unijnych. Mamy szczęście, dziedziniec jest otwarty, a na nim grupka zapaleńców innego typu ćwiczy sobie średniowieczne tańce 🙂 Można też wspiąć się na wieżę, co czynimy.Zamek w Siewierzu początkami sięga XIV wieku, przez wieki był własnością biskupów krakowskich - książąt siewierskich. W XVI wieku przeszedł gruntowną przebudowę na renesansową rezydencję, jednak o dużym znaczeniu militarnym, co wielokrotnie było wykorzystywane podczas walk w XVII i XVIII wieku, również podczas potopu szwedzkiego.

Widok z zamkowej wieży
Widok z zamkowej wieży

Ciekawe, jak zamek ten będzie wyglądał za kilka lat...

Zamek w Bobolicach Siewierz Bobolice Bobolice Mirów Siewierz - Jura powstaje z ruin Zamek w Siewierzu Bączki Siewierz Wspinaczka Pierwsze zdjęcie Natalki Zamek w Mirowie Mirów Bobolice
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132859 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132859 kilometrów
2010-10-29 20:35:34
Ja też nie uważam że wszystko nalezy odbudować, ale trochę róznorodności sie przyda, Jura to głównie ruiny, a Bobolice naprawdę robią wrażenie. I masz rację - Muzeum i udostępnienie go turystom działa na duży plus tej całej inwestycji :)
Avatar użytkownika
Jarosław S. Uzależniony od podróży 1774 kilometrów
2010-10-29 18:42:20
Odcinek Szlaku Orlich Gniazd z Mirowa do Bobolic zawsze należał do moich ulubionych.Pamiętam obie ruiny jako doskonały obiekt do penetracji ich niedostępnych teoretycznie partii, często ze sporą dawką ryzyka. Nie jestem raczej zwolennikiem odbudowy wszystkiego za wszelką cenę (patrz Tykocin), lecz muszę przyznać, że Bobolice wyglądają teraz korzystnie. Może ze względu na te białe mury zlewające się ze skałami, tak jak w średniowieczu. Jeśli jeszcze będą w zamkach ciekawe muzea, to jestem za.
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2010-10-29 08:25:26
Rzeczywiście Bobolice się zmieniają w szybkim tempie. Byłam w Bobolicach gdy właściciel zaczynał rekonstrukcję zamku i w tym roku zmieniło się wszystko. Mirów wtedy można było wejść do środka , teraz jest to niemożliwe.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020