Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Ania P.

Pałac Donnersmarcków w Brynku (woj. śląskie, powiat tarnogórski)

2010-07-31
2010-07-31 23:07:19
Avatar użytkownika
Ania P. Wędrowiec 262 kilometrów
Zespół pałacowo-parkowy na terenie którego znajduje się dzisiaj Technikum Leśne powstał w 1829 roku. Przebudowany na początku XX wieku pałac należał do rodziny śląskich magnatów ziemskich i przemysłowych Henckel von Donnersmarck. Warto obejrzeć utrzymany w dobrym stanie (zwłaszcza z zewnątrz) pałac a także odnowione i zagospodarowane pomieszczenia gospodarczo-folwarczne oraz przespacerować się po ogrodzie botanicznym, nad którym pieczę sprawują uczniowie technikum leśnego.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Brynek

Zwiedzanie warto zacząć od samego pałacu. Zbudowany na planie podkowy obiekt ma charakter eklektyczny z elementami neobaroku. Wrażenie robią ośmioboczne wieże z cebulastymi hełmami. Wnętrze - niedostępne w dni wolne od nauki szkolnej za wcześniejszą zgodą mozna najprawdopodobniej zwiedzać (my trafilismy tam akurat w niedzielę 🙂Kolejnym punktem wycieczki warto uczynić zabudowania gospodarcze - wspaniale zachowana wieża zegarowa z początku XX w. będąca jednocześnie wieżą ciśnień oraz ujeżdżalnia, zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi końskie łby, zaadaptowana na szkolną sale gimnastyczną.Część zabudowań folwarcznych jest zamieszkana.

Na koniec mozna przespacerować się po ogrodzie botanicznym, na terenie którego mozna znaleźć ponad 3,5 tys gatunków roślin (niemala gratka dla milośników przyrody)

W ciepłe dni mozna rozłozyć sobie koc na polanie przed palacem i rozkoszować się widokiem architektonicznego kunsztu i otaczającej zieleni 🙂Pałac Donnersmarcków w Brynku (woj. śląskie, powiat tarnogórski)
Avatar użytkownika
Ania P. Wędrowiec 262 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Ania P. Wędrowiec 262 kilometrów
2010-08-02 18:22:39
Mamy szczęście, w okolicy jest wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134085 kilometrów
2010-08-01 15:32:46
Nasze strony :) Owszem, pałac jest super, już tam nie byliśmy jakiś czas
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020