Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Góry Stołowe nieznane, JÓZEF

Góry Stołowe nieznane

2008-07-09
2008-07-09 22:53:08
Avatar użytkownika
JÓZEF Krajtroter 2080 kilometrów

W  Górach Stołowych jest wiele ciekawych miejsc. Przeszedłem Ścieżkę Skalnej Rzeźby, z Radkowa przez Pasterkę i Szczeliniec Wielki do Karłowa.

Wycieczkę rozpocząłem od zwiedzenia Radkowa. To nieduże miasteczko zaskoczyło mnie odnowionym rynkiem, pięknym kościołem i zalewem z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi. Z tamy spoglądam na potężną ścianę Szczelińca Wielkiego i Radkowskich Skał. Wyraźnie widać trzy piętra w budowie geologicznej tych gór. Stoję na poziomie najniższym i jednocześnie najstarszym z charakterystyczną, czerwonej barwy ziemią. Przez tamę, dalej dogą przez osiedle docieram do granicy Parku Narodowego Gór Stołowych.Przy potoku Pośna ładne miejsce do odpoczynku i tablica Ścieżki Skalnej Rzeźby. Od tego miejsca zaczyna się podchodzenie pod górę wśród pięknej scenerii lasu mieszanego i potężnych głazów, które kiedyś odpadły od scian wznoszacych się powyżej. Wodospady Pośny były dawniej wielką atrakcją. Obecnie, po zbudowaniu w tym miejscu ujęcia wody,jest to niewielka kaskada, dobrze widoczna po większych opadach deszczu. Stąd dawną ścieżką prowadzącą na Szczeliniec wspinam się do nie istniejącej wsi Karłówek. Po drodze oglądam wspaniałą skalną ścianę i tajemniczy napis na kamieniu z datą 1796 r.Jeszcze tylko Biała Skała, drogowskaz turystyczny z XIXw., przepięknie kwitnące łąki i już jestem w Pasterce. Przy schronisku PTTK kolejny przystanek na ścieżce geologicznej. Najpierw przez wieś, potem przez las i w końcu przez olbrzymie głazowisko osiągam przełęcz pomiędzy Szczelińcem Wielkim a Małym.Stąd , korzystając z okazji, po raz kolejny zwiedzam niesamowity labirynt na Szczelińcu Wielkim.Opis tej popularnej atrakcji pominę. Przy zejściu spotykam tablicę wspominającą Franza Pabla, pierwszego mianowanego przewodnika w Europie.W Karłowie jest gdzie zjeść i odpocząć a komu mało, może zajrzeć do parku dinozaurów. Trasę polecam wszystkim, którzy w górach szukają czegoś więcej niż zdobywanie kolejnego szczytu.
Avatar użytkownika
JÓZEF Krajtroter 2080 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-08-31 09:27:48

Swietna wycieczka a Góry Stołowe przepiękne ,.Szkoda,ze tak mało fotek.pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Sebastian Zakrzewski Zapaleniec 423 kilometrów
2008-07-10 07:36:54
Byłem w górach stołowych, ale Twój opis zachęcił mnie do powtórzenia wycieczki :)
Pozdrawiam
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020