Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
GOPR-ówka na Markowych Szczawinach, Danuta

Ziemia Wadowicka urlopowo- zdobycie „Królowej Gór”

2010-07-16
2010-07-16 19:31:34
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Przejazd z Wadowic do Zawoi, a dalej szlakiem na Babią Górę. Wycieczka górska, średnio trudna
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wadowice > Sucha Beskidzka > Maków Podhalański > Zawoja > Przełęcz KrowiarkiBabia Góra wyróżnia się majestatyczną sylwetką spośród innych grzbietów położonych wokoło niej. Jej kopuła jest tak charakterystyczna, że doskonale można ją zlokalizować z różnych miejsc. Ludzie zdobywają jej szczyt od co najmniej 500 lat, lecz dopiero w XVIII wieku została odkryta przez turystów i badaczy. Nazywana jest Babią Górą, Wielką Magurą, czy też Królową Beskidów oraz – całkiem słusznie- Matką Niepogód.

Markowe Szczawiny
Markowe Szczawiny


Babia Góra słynie ze wspaniałych widoków i dlatego przynajmniej 1 raz w roku wędruję do niej urzeczona niepowtarzalnymi walorami Babiogórskiego Parku Narodowego.

Mając na uwadze dojazd z Wadowic, proponuję pozostawienie samochodu na Przełęczy Krowiarki zw. też Przełęczą Lipnicką.

widok z Babiej Góry na północ
widok na Małą Babią z Akademickiej Perci
widok na Zawoję

Wchodząc na szlak- trzeba najpierw wykupić obowiązkowy bilet wstępu do BPN-u za 4zł/normalny i 2zł/ulgowy w Punkcie Informacji Turystycznej na Przełęczy Krowiarki i dalej bardzo przyjemną, leśną wędrówką bez żadnych podejść- niebieskim szlakiem turystycznym do schroniska na Markowych Szczawinach.Dalej można szlakiem czerwonym- stopieńkami przez Przeł. Brony

Kapliczka ze statuetką MB Królowej Babiej Góry z 1984 r., umieszczona przez GOPR-owców w podzięce za ocalenie Jana Pawła II z zamachu. Corocznie we wrześniu odbywają się tu msze GOPR-owskie.
Kapliczka ze statuetką MB Królowej Babiej Góry z 1984 r., umieszczona przez GOPR-owców w podzięce za ocalenie Jana Pawła II z zamachu. Corocznie we wrześniu odbywają się tu msze GOPR-owskie.

lub /uważam że bardziej atrakcyjny, ale też trudniejszy/- Z Markowych Szczawin na Babią Górę czyli Diablak Percią Akademików /żółty szlak/.

Szczyt rozpoznamy po wielkim, kamiennym wiatrochronie, który chroni nas przed Orawiakiem - odpowiednikiem halnego, wiejącego najczęściej z południa. Na szczycie zobaczymy wielu turystów siedzących w rzędzie pod tym kamiennym murem. Tutaj znajduje się drogowskaz informujący nas o zdobyciu Babiej Góry - 1725 m.n.p.m.. Z prawej strony ukazuje się w całej okazałości Mała Babia Góra, a na wprost wielkie Jezioro Orawskie.

panorama ze szczytu Babiej Góry
panorama ze szczytu Babiej Góry

Z wierzchołka Babiej - przy bezchmurnym niebie można zobaczyć Beskid Śląski, Makowski, Żywiecki, Gorce, Tatry, góry słowackie, a przy wyjątkowej przejrzystości nawet przedmieścia Krakowa.

W związku z przyrodniczym bogactwem rejon Babiogórski został dodany do światowej listy rezerwatów biosfery UNESCO.

szczyt Babiej Góry zdobyty
Pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II, ufundowany przez Słowaków w 1996 r.W tle jezioro Orawskie
Jezioro Orawskie i Tatry ze szczytu Babiej Góry

Zejście z Babiej Góry panoramicznym, widokowym szlakiem czerwonym przez Sokolicę skąd roztaczają się wspaniałe widoki na Mosorny Groń, Zawoję, całą Babią Górę i Małą Babią Górę- są ławeczki i można odpocząć- i dalej schodzimy już lasem do Krowiarek.

W Zawoi polecam też zobaczyć: Skansen budownictwa regionalnego na Markowej, Muzeum Przyrodnicze Babiogórskiego Parku Narodowego wraz z ogrodem roślin babiogórskich przy budynku Dyrekcji BgPN, Dzwonniczkę loretańską i zespół zabytkowych piwnic na Czatoży

szlak ze szczytu Babiej w kierunku Sokolicy i przeł.Krowiarki
szlak ze szczytu Babiej w kierunku Sokolicy i przeł.Krowiarki
mniam ... widoki ze szlaku tak wyglądała budowa nowego schroniska na Markowych Szczawinach Ziemia Wadowicka urlopowo- zdobycie „Królowej Gór”
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020