SZTOLNIE WALIMSKIE

2010-07-14
2010-07-14 18:27:01
Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów
Po przeczytaniu artykułu o kompleksie riese,postanowiłem na własne oczy zobaczyć ten kompleks.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
WALIM > GŁUSZYCA > Jedlina-Zdrój > Zagórze Śląskie

Korzystając z pięknej pogody jaka panowała w wekend postanowiłem zwiedzić największy wyzysk i ponirzenie człowieka,a mianowicie kompleks riese z okresu 2-giej wojny światowej.wyjeżdzając z mojego rodzinnego miasta Świętochłowic niewyobrażałem sobie co mnie czeka na miejscu.Zanim dojechałem na miejsce postanowiłem zwiedzić zamek w pieszycach,i ty niestety pierwsze rozczarowanie,ponieważ zamek udostępniony jest do zwiedzania jak właściciel zorganizuje dzień otwarty.

WALIM-KOMPLEKS RZECZKA
WALIM-KOMPLEKS RZECZKA

Postanowiłem jechać dalej do celu,gdy dojeżdzałem do pierwszego kompleksu o nazwie rzeczka moim oczom ukazały się pierwsze budowle kompleksu.

Po wysłuchaniu przewodnika,i zapoznaniu się z historią powstania kompleksu o wdzięcznej nazwie RZECZKA moja wyobraznia zaczeła układać obrazy histori ile ludzi musiało pracować w nieludzkich warunkach aby powstały te sztolnie.dowiedziawszy się że w okolicy jest możliwość zwiedzenia drugiego kompleksu o nazwie WŁODARZ udałem się tam.I po dojechaniu na miejsce moim oczom ukazało się muzeum wojskowe,po jego zwiedzeniu doszedłem do kantyny w której po zapoznaniu się z ofertą postanowiłem wykupić bilet wraz z spływem łodziom.Miły pan przewodnik opowiedział historie powstania tej sztolni,a potem popłynołem łodziom po zalanym korytarzu.I znowu moja wyobraznia zaczeła rysować kolejne obrazy.Po wyjsciu na zewnątrz postanowiłem że musze zobaczyć jeszcze podziemne miasto w głuszycy.Jadąc do kolejnego punktu mojej wędrówki zastanawiałem się czy mnie zaskoczy kompleks.Po dojechaniu na miejsce i zaparkowaniu na parkingu oraz kupieniu biletu udałem się do bramy wejsciowej po dotarciu na miejsce i dołączeniu do grupy turystów zaczołem zwiedzać osówke (tak sie nazywa kompleks).nasz przewodnik w sobie tylko znany sposób opowiedział kolejną historie powstania kompleksu.W pewnym momencie zwiedzania w celu poczucia na własnej skórze nalotu bombowego,zostało realistycznie odtworzona symulacja tego naloty.Po zwiedzeniu ostatniego kompleksu zaczołem się zastaniawiać do czego miał służyć ten cały kompleks.Każdy kto zwiedził te kompleksy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.Po krutkiej chwili refleksji udałem się w dalszą droge,postanowiłem zwiedzić jeszcze pałac jedlinka ktury znajduje się w JEDLINIE-ZDROJU.Niestety po przyjechani na miejsce okozało się że pałac jest już zamknięty,zobaczyłem go tylko z zewnątrz.Udając się w droge powrotną zwiedziłem jeszcze zamek grodno w zagórzu śląskim,piękna bydowla umieszczona na wzniesieniu. I tak po miło spędzonym dni postanowiłem wrócić do domu.

Zagórze Śląskie
Zagórze Śląskie


GŁUSZYCA-KOMPLEKS OSÓWKA
Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2011-07-13 11:36:51

W ciągu jednego dnia, tak duzo i jeszcze dojazd ze Świętochłowic....oj ja bym nazwała taką wycieczkę "dawne poniemieckie sztolnie-ekstremalnie w 1 dzien"hihihi 🙂)) pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021