Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Świnica

2010-07-07
2010-07-07 14:39:18
Wiktor Uzależniony od podróży 1851 kilometrów
Wycieczka na Świnicę przez przełęcz Zawrat jest niezapomnianym przeżyciem. Pod szczytem dopadł mnie śnieg z deszczem. Spotkałem na tym szlaku wielu ludzi i radze wszystkim wybierającym się tam ubrać rękawiczki, gdyż są łańcuchy. PLAN WYCIECZKI : 1. Zakopane Kuźnice 3km 2. Kuźnice - schronisko Murowaniec ok 1h 45min 3. Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy ok 30min 4. Czarny Staw Gąsienicowy - przeł. Zawrat ok 2h 5. przeł. Zawrat - Świnica ok 1h 6. Świnica - Świnicka przeł. ok 45min 7. Świnicka przeł. - Kasprowy wierch ok 50min 8.* a) Kasprowy Wierch - Kuźnice ok 2h 10min b) Kasprowy Wierch - Kuźnice (kolejką) 15min 9. Kuźnice - Zakopane * - Z Kasprowego Wierchu możecie wybrać 2 warianty. Albo schodzicie zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie, albo zjeżdżacie kolejką górską. Czas wycieczki : z wariantem "a" - z odpoczynkiem ok 9h 30min z wariantem "b" - z odpoczynkami ok 7h 30min
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zakopane

Wycieczkę zaczynamy jak zwykle od Kuźnic. Możemy wybrać szlak którym chcemy iść. Mamy do wyboru żółty i niebieski. Żółty przez dłuższą chwile prowadzi doliną a potem jest wyjście na przełęcz między kopami na którym łączy się z niebieskim. Niebieski zaś na początku prowadzi ścieżką przez las, a potem wychodzi na Skupniów Upłaz z którego można zobaczyć ciekawe widoki. Po połączeniu tych dwóch szlaków prowadzi ścieżka lekko w dół do schroniska. Następnie kierujemy się ponownie na niebieski szlak tylko że tym razem prowadzi on najpierw do największego stawu w Dolinie Gąsienicowej czyli do Czarnego Stawu Gąsienicowego, a potem na przełęcz Zawrat. Dochodząc do Stawu musimy kawałek obejść wokół niego i przy okazji zobaczyć roślinność i czasami kaczki pływające po nim. Po 15 minutach zaczynamy podchodzić pod górę. Radzę zabrać jakieś rękawiczki, bo potem zaczynają się łańcuchy. Na przełęczy Zawrat mogłem ujrzeć trochę panoramy, lecz pod Świnicą zaczął padać deszcz ze śniegiem i na szczycie była tylko mgła. Więc z przełęczy Zawrat widać : Sławkowski Szczyt, Gerlach, Rysy, Mięguszowiecki Szczyt, Cubrynę, Szpiglasowy Wiech, Krywań, pięknie prezentuje też Dolina Pięciu Stawów Polskich. Nie wiem jakie są dokładnie widoki ze Świnicy, ale wydaje mi się, że mogą być podobne. Po odpoczynku i posileniu na szczycie wyruszamy na Kasprowy Wierch. Po drodze mijamy Świnicką przełęcz, Pośrednią i Skrajną Turnię, przełęcz Liliowe i Beskid. Po drodze można się obrócić i jeszcze raz zobaczyć górę na której byliśmy. Z Kasprowego można obrać dwie drogi. Jedna jest łatwa, a przy drugiej przyjdzie się trochę zmęczyć, dlatego dla jeszcze nie zmęczonych polecam zejście zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie aż do Kuźnic. Po drodze zobaczymy kursującą Kolejkę Górską, którą w razie zmęczenia możemy zjechać. I tak dochodząc do Kuźnic tupiemy 3 kilometry do Zakopanego do parkingu. Więc tak kończy się wycieczka na Świnicę. Wszystkim dziękuje za poświęcenie chwilki na przeczytanie mojego artykułu i pozdrawiam.

Wiktor Uzależniony od podróży 1851 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020