Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Książę Jan Henryk XI w ozdobnych pozłacanych ramach- wita przybyłych, Danuta

Górny Śląsk- szlakiem Zabytków Techniki

2010-07-05
2010-07-05 19:12:03
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Tychy- Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tychy



Tyskie Browary Książęce to miejsce wyjątkowe, ponieważ warzy się w nim piwo od blisko czterystu lat…bo już na początku XVIIw Ród Promniców założył Browar w Tychach

Browar Książęcy
Browar Książęcy


Zapraszam na pełne ciekawostek i humoru zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych i Tyskiego Browarium. Można tam poznać tajniki produkcji, zobaczyć „na żywo” jak warzy się piwo, a także poznać historię browaru- dawną i tą całkiem współczesną.

Zobaczyć trójwymiarowy film i wysłać pocztówkę z wnętrza wielkiej beczki.

Warzelnia Zabytkowa Nr3
we wnętrzu zabytkowej warzelni
warzelnia- Pośród zdobień odnajdujemy kłosy drobnego jęczmienia, pękate szyszki chmielowe czy zdroje krystalicznej wody

Gości w muzeum wita obraz księcia Jana Henryka XI w ozdobnych pozłacanych ramach, w rzeczywistości obraz okazuje się ekranem plazmowym na którym wyświetlana jest ruchoma postać księcia zachwalająca browar i zapraszająca do zwiedzania muzeum.



W sali muzealnej można zobaczyć ponad 300 butelek z początku XIX w., narzędzia bednarskie, oryginalne dębowe beczki, kufle, podstawki, etykiety, kapsle, dokumenty, zdjęcia związane z piwem i jego historią oraz poznać historię tyskiego browaru. Wszystko to w nowoczesnej oprawie.

Warzelnia Nr 3- do dziś warzy się tu piwo
Warzelnia Nr 3- do dziś warzy się tu piwo

W doskonale wyposażonej sali kinowej muzeum można obejrzeć film o historii ziemi pszczyńskiej i Tyskich Browarów Książęcych zrealizowany w technologii trójwymiarowej.

Salę wypełniają ekrany dotykowe prezentujące historię browarów i proces produkcyjny, gry piwne, beczka mailowa z której można wysłać maila do znajomych. Mail zawiera zdjęcie w technice Blue Boxie wstawione w wybrane tło.

Oprócz muzeum można zwiedzić Browar Książęcy. Przewodnik oprowadza po terenie browaru, zabytkowej warzelni, piwnic pod tankofermentorami oraz liniach rozlewniczych znajdujących się w nowej części browaru.

w zabytkowej warzelni
w zabytkowej warzelni

Zwiedzanie jest dla osób pełnoletnich, darmowe, trzeba tylko zarezerwować trochę wcześniej wejście. Dodam tylko, że po ok.2,5 godzinnym zwiedzaniu, każdego czeka degustacja piwa w pubie.

Zapraszam do wyprawy do Tychów, w głąb historii miasta, Promnic i Tyskich Browarów Książęcych.

piękna majolika z książęcej manufaktury zdobi ściany zabytkowej warzelni Nr 3
na trasie zwiedzania Browaru
Dom Kawalera z wieżą zegarową

Tyskie Browarium (Muzeum Piwowarstwa) znajduje się w dawnym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 roku, na terenie Tyskich Browarów Książęcych, wejście od strony ul. Katowickiej.

Willa Mullera- nazwana tak od najbardziej zasłużonego Dyrektora Browaru
Willa Mullera- nazwana tak od najbardziej zasłużonego Dyrektora Browaru
w każdym z tanków mieści się do 5000 hektolitrów piwa ! Tankofermentory- tu przebiega proces fermentacji piwa Dom Piwowara Mieszkania piwowarskie- mieszkali tu tylko piwowarzy obarczeni rodzinami i dziećmi. Dom Kawalera- dziś budynek Dyrekcji Browaru nowa rozlewnia wnętrze Muzeum Browaru Górny Śląsk- szlakiem Zabytków Techniki
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-10-26 22:32:06

Pozdrawiam również :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2011-10-26 19:11:05

Wiesz Daniusiu teraz dopiero znalazłam fotkę ze zwiedzania browaru w Tychach.To jest zdjęcie z zabytkowej warzelni.pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2011-09-21 19:04:18

ojjj, to jak ja bylam jakies ponad 2 lata temu, to było gratis.coz...zmiany, zmiany.pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-09-21 18:39:30

Cieszę się Mokunko, że zwróciłaś uwagę na moją relację. W międzyczasie nastąpiły pewne zmiany- mianowicie zwiedzanie Tyskiego Browarium i Tyskich Browarów Książęcych jest od niedawna odpłatne. Bilet kosztuje 12 zł, niemniej polecam odwiedzenie tego miejsca, bo warto!  Pozdrawiam serdecznie- Danuta

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2011-09-21 17:44:51

Racja, Danusiu, w browarze tyskim świetnie zorganizowane zwiedzanie i gratisowe :).pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020