Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
hotel Piramida przed nami, Danuta

Górny Śląsk czyli moje wędrowanie po Tychach

2010-06-27
2010-06-27 16:06:49
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Trolejbusem przez Tychy, a dalej od Piramidy do Pałacyku Myśliwskiego
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tychy

 Czy Wiecie, że Tychy, jako jedno z trzech miast w Polsce, posiada linie obsługiwane przez trolejbusy. Wszystkich, którzy mieliby ochotę przejechać się trolejbusem- czyli popularnym w Tychach trajtkiem, albo autobusem na szelkach, a przy okazji poznać trochę miasto – zapraszam do Tychów.

Jezioro Paprocańskie
Jezioro Paprocańskie


Z dworca kolejowego bardzo blisko do przystanku trolejbusowego, gdzie ruszamy na wyprawę. Przejażdżka przez miasto rozpoczyna się od najstarszego osiedla. To pierwsze wybudowane osiedle mieszkaniowe- zostało oznaczone literą A. Tu karierę zaczynał legendarny wokalista grupy Dżem, Rysiek Riedel. Następne osiedla mieszkaniowe- każde wybudowane w innym stylu, nazywane były według kolejnych liter alfabetu. I tak w Tychach znajdują się osiedla od A do Z – dokąd zmierzamy.

Po ok.30 minutach jesteśmy na końcowym przystanku, skąd dalej prosto w kierunku Jeziora Paprocańskiego. Nim jednak do niego dojdziemy- mijamy jedyną chyba w Polsce… piramidę. Hotel Piramida został zbudowany w oparciu o Piramidę Cheopsa w Gizie i zachowuje jej proporcje w skali 1:5 oraz usytuowanie względem słońca i kierunków świata. Podobno poprzez usytuowanie Piramidy na emanującym energią czakramie (miejscu szczególnie silnego pozytywnego oddziaływania Ziemi), Goście poddawani są stałej energetyzacji poprzez oddziaływanie geoenergiii dobrych piramidalnych mocy. Jest tam też bardzo drogi hotel, restauracja, kawiarnia i ogródek letni. Można odpocząć, napić się kawy przed dalszą drogą i rozejrzeć się we wnętrzu.

Zameczek Myśliwski od strony Jeziora Paprocańskiego
Elewacja frontowa Zameczku w Promnicach
Trofea myśliwskie w Zameczku

Jezioro Paprocańskie jest zbiornikiem sztucznym powstałym w wyrobisku stworzonym dla dawnej Huty Paprockiej, w 1870 roku.Obecnie ostoja ptactwa wodnego, miejsce sportów wodnych. Jest plaża i sporo ścieżek spacerowych- jednym słowem każdy znajdzie tam możliwość wypoczynku i rekreacji. Jezioro ze względu na swoją urodzajność w ryby przyciąga też wielu wędkarzy. Zbiornik słynie przede wszystkim z dużej ilości szczupaków oraz ogromnych, okazowych karpi.

Niemy świadek historii Promnic.
Niemy świadek historii Promnic.

Kierując się lewą stroną jeziora dochodzimy do Zameczku Myśliwskiego- zw.Dworkiem. W pełnej wspomnień, dawnej rezydencji Książąt Pszczyńskich czuje się ducha minionych czasów…

Dworek został zbudowany w latach 1760-1766 przez ostatniego z Promniców, potomka starośląskiej szlachty, Jana Adama. Położony nieopodal Paprocan, po południowo-zachodniej stronie śródleśnego jeziora, czynił wrażenie zagubionego w lesie, przez co idealnie odpowiadał wymogom tego typu rezydencji .I tak zostało do dzisiaj.

Wykusz okienny elewacji zachodniej
Wykusz okienny elewacji zachodniej

Zameczek Myśliwski w Promnicach to jedno z nielicznych miejsc na Śląsku, gdzie z dala od miejskiego zgiełku można mile spędzić czas. Pomimo upływu wielu lat miejsce to zachowało swoją pierwotną formę nadaną mu w 1868 roku. Drewniane stropy, skrzypiące schody i podłogi zachowały się w niemal nienaruszonym stanie. Było ulubionym miejscem Księżniczki Daisy - żony Księcia Pszczyńskiego Jana Henryka XV która napisała "Zawsze kochałam Promnice. Jest małe i architektonicznie malownicze, /…/ Stanowi jakby skrzyżowanie drewnianego domku elżbietańskiego i szwajcarskiego domku wypoczynkowego. Wychodzi na duże, śliczne jezioro, otoczone wspaniałymi drzewami.” Cóż więcej dodać… Obecnie zabytkowy Zameczek Myśliwski Promnice to nie tylko przytulny hotel. To również wyjątkowa restauracja - z kuchnią niebanalną, bo historyczną – opartą na pieczołowicie strzeżonych starych recepturach. Podają tam pyszną kawę. Byłam, kosztowałam, polecam. A przy okazji można pooglądać wspaniałe wnętrza i poczuć dawny klimat.

Do zameczku w Promnicach można też dojechać samochodem z DK-1 na trasie Tychy-Bielsko – zaraz za Tychami po prawej stronie w lesie jest oznaczenie. Pozycja GPS:
180 58' 9,7''E
500 4' 47,4''N

Pomnik św Huberta przed zameczkiem
Jezioro od strony Zameczku
Do zobaczenia w Tychach :-)

Wracamy do przystanku trolejbusowego tą samą drogą, można również obejść Jezioro wokół, co stanowi dodatkowy walor krajoznawczy.

fragment planu sytuacyjnego Górny Śląsk czyli moje wędrowanie po Tychach
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Bastet Monia Krajtroter 2964 kilometrów
2011-09-22 12:54:36

Kiedyś mieszkałam krótko w Tycham,mam sentyment do tego miasta :) Pozdrawiam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020