, Radek Redliński Paweł Polak

supraśl + puszcza knyszyńska

2010-06-08 - 2010-06-09
2010-06-08 18:37:12
Radek Redliński Paweł Polak Wędrowiec 205 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Supraśl > Monaster w Supraślu > Supraśl > Uzdrowisko w Supraślu > Supraśl > rowerami po szlaku Białystok-Czarna Białostocka > wycieczka po szlaku > zabawa w ogrodniczkachJest to ciekawy zakątek podlasiao bogatej tradycji, ciekawej kulturze i osobliwej przyrodzie. Jest najważniejszym ośrodkiem turystycznym w regionie. Urozmaicony krajobraz, który tworzą liczne, pokryte lasami wzgórza i doliny niewielkich rzek. Z południowo-wschodnich krańców Wysoczyzny Białostockiej wypływa malownicza rzeka Supraśl (niegdyś Sprząśla),

Do Supraśla warto udać sie rowerami gdyż znajduje się on na terenie przepięknej puszczy Knyszyńskiej , zwiedzanie zaczęliśmy od Monasteru zwiastowania najświętszej Maryj Panny. Ufundowany na początku XVI wieku przez marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i prawosławnego biskupa Józefa Sołtana, a specjalny tomos sankcjonujący jego budowę wydał patriarcha Konstantynopola Joachim I. Akt erekcyjny został potwierdzony również przez króla Aleksandra Jagiellończyka. W 1501 roku powstała tu najpierw drewniana cerkiew pw. św. Jana Teologa. W dwa lata później rozpoczęto budowę cerkwi murowanej pw. Zwiastowania NMP. W 1516 roku wyświęcono cerkiew Błagowieszczeńską, później budynki monasteru wzbogaciły się o cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, której integralną częścią były katakumby. Na terenie monastyru znajduje się też muzeum ikon w posiadaniu którego znajduje się wiele cennych okazów które warto obejrzeć. Pałac Buchholtzów w którym obecnie znajduje się Liceum Plastyczne. Secesyjny pałac, siedziba jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów, zbudowany w latach 1892-1903. We wnętrzu zachowane polichromie, stolarka, sztukateria i żeliwna secesyjna klatka schodowa. Przy pałacu park przekomponowany na pocz. XX w. (jedyny przykład secesyjnego ogrodu w województwie podlaskim). Oprócz tego zwiedziliśmy drewniane domy tkaczy z połowy XIX w, drewniany budynek "Stara Poczta" z XVIII w, kościół p.w. Świętej Trójcy z lat 1861-1865 oraz wiele więcej.Nastepnego dnia wybralismy się rowerami na niebieskim szlakiem który łączy miasto Białystok z Puszczą Knyszyńską. Typowy szlak krajobrazowy prowadzący przez ciekawe fragmenty PKPK, m.in. obok Wzgórz Świętojańskich i rezerwatu Budzisk.

supraśl + puszcza knyszyńska
Radek Redliński Paweł Polak Wędrowiec 205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021