Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Janek

Z Doliny Gąsienicowej do D5SP przez Zawrat.

2010-05-11
2010-05-13 17:51:58
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów
Kuźnice /około1000m n.p.m./ - Przełęcz między Kopami /1499m n.p.m./ - Schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej /1500m n.p.m./ - Czarny Staw Gąsienicowy /1625m n.p.m./ - Przełęcz Zawrat / 2159m n.p.m. / - Dolina 5 Stawów Polskich / 1625 – 1900m n.p.m. / - Wodospad Wielka Siklawa - Dolną Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza - Palenica Białczańska.W pięknie zapowiadający się ranek ruszam z Kuźnic Doliną Jaworzynki przez Przełęcz między Kopami do Schroniska PTTK MurowaniecCała Dolina Gąsienicowa jest już z rana w pełnym słońcu a rozlegające się nad nią zaśnieżone jeszcze szczyty wyglądają bardzo zachęcająco do ich odwiedzenia.

Przy schronisku poznaję młode sympatyczne małżeństwo z Grudziądza,

Ustalamy szybko wspólny cel: Dolina 5 Stawów Polskich przez zaśnieżony jeszcze Zawrat.Bez przeszkód w coraz większym śniegu docieramy do zamarzniętego jeszcze Czarnego Stawu Gąsienicowego z pięknym widokiem na bezśnieżny już prawie Kościelec.

Początkowy odcinek do Zmarzłego Stawu niewielkie ilości śniegu na szlaku ale dalej szlak jest jeszcze zupełnie zasypany i wytyczają go jedynie ślady przechodzących tamtędy wcześniej osób.

Problemy zaczynają się około 300 metrów przed przełęczą na bardzo stromym żlebie.

Naprawdę z trudem docieramy w wydłużonym czasie przejścia na samą przełęcz, skąd wynagradza nam natura wspaniale widoki praktycznie we wszystkich kierunkach.

Schodzimy zapadając się głęboko w śniegu w stronę wspaniale się prezentujących stawów w D5SP.

Tutaj szlak jest w wielu miejscach całkowicie zasypany i jedynym wyznacznikiem są ślady nie pokrywające się niekiedy z trasą szlaku letniego.

Nie skręcamy do remontującego się Schroniska PTTK obierając kierunek na Dolinę Roztoki.

Zatrzymujemy się oczywiście przy wkomponowanym w zimowy krajobraz Wodospadzie Siklawa.

Dalej już w prawie letnich warunkach przemierzamy malowniczą Dolinę Roztoki wypatrując bacznie czy jakiś niedźwiedź nie wyłania się zza drzewa czy zza skały.

Docieramy nie uczestnicząc w miłym spotkaniu do Wodogrzmotów Mickiewicza i następnie asfaltem na Parking do Palenicy Białczańskiej.

W pięknym słońcu bez kropli deszczu z nieba kończymy całodzienną górską eskapadę

Z Doliny Gąsienicowej do D5SP przez Zawrat.
Avatar użytkownika
Janek Krajtroter 9558 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020