Mauzoleum w Mosznej, Arkadiusz Musielak

Gmina Strzeleczki

2010-04-25
2010-04-28 06:32:24
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
Rowerem wokół gminy Strzeleczki
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Strzeleczki > Moszna

Naszą wycieczkę rozpoczelismy w miejscowości Strzeleczki, które oddalone są 7 km od Krapkowic. Po rozpakowaniu rowerówi i zabraniu niezbędnych rzeczy ruszyłem wraz z żoną i córką oznaczonym szlakiem rowerowym koloru niebieskiego w kierunku wsi Racławiczki. Po przejechaniu kilkuset metrów trasa odbija z głównej szosy i drogą osiedlową prowadzi do lasu. Po przejechaniu 2 km jesteśmy w Borach Noemodlińskich, gdzie jedziemy szeroką, utwardzoną drogą leśną. Przez las jedziemy kilkanaście kilometrów, wielokrotnie przy tym mijając leśne zwierzeta i ptaki. Las ten szczególnie poolecany dla zbieraczy jagód i grzybów, gdyż widać było krzaki jagodziny, a od znajomych wiem o obfitości w grzyby. Z lasu wyjeżdżamy na asfaltową drogę o małym natężeniu ruchu, którą dojeżdżamy do centrum wsi Racławiczki. Tam poruszamy się główną drogą (ok. 3 km), a następnie, wg. oznaczeń szlaku skręcamy w polną, a następnie leśną ścieszkę, aby po kilku kilometrach dojechać do cmentarza, a właściwie mauzolem dawnych właścicieli posiadłości w Mosznej. Stamtąd pozostaje nam do przejechania 1,5 km i stajemy przed imponyjacą, wręcz bajkową budowlą zamku w Mosznej. Zamek ten, a właściwie pałac, gdyż nigdy nie pełnił funkcji obronnych, został wzniesiony na przełomie XIX i XX w. przez pruskiego magnata kopalnianego i możnego ziemianina, Huberta von Thiele-Winckler. Swym wyglądem przypomina on budowle z filmów Walta Disneya. Zamek posiada 365 komnat, symbolizujacych ilość dni w roku oraz 99 wież i wieżyczek, stanowiących ilość majątków ziemskich jktóre posiadał w tym okresie Hubert von Thiele-Wincler. Zamek otoczony jest przepieknym ogrodem, którgo szczególna atrackją są kwitnące na przełomie kwietnia i maja azalie i różaneczniki. Wtedy też odbywa się tam Muzyczny Festiwal Kwitnących Azalii. Obecnie w zamku działa doskonale wyposażona placówka publicznego zakładu opieki zdrowotnej - Centrum Terapii Nerwic. Poza tym obiekt jest udostepniony dla zwiedzających. Ceny biletów kształtują się obecnie na poziomie 8 zł. Odrebnie płaci się za zwiedzanie zamku i parku.
Z mosznej, po nakarmieniu chlebem łabędzi i kaczek w pływającym w pobliżu zamku stawie, udaliśmy się w dalszą drogę, jadąc oznaczonym szlakiem rowerowym, pomiedzy polami, w kierunku miejscowości Kujawy. Wiekszość ok. 6 km trasy stanową polne ścieszki, pomiędzy obsianymi polami łąkami. Po dojechaniu do Kujaw robimy małą przerwe, korzystając z ławeczek znajdujących się przy stawie. Główną atrakcją tej miejscowości jest Kościół parafialny pw. Św. Trójcy, pochodzący z XVI w., a nastepnie rozbudowany w stylu renesansowym. Do kościoła niestety nie udało się na zajrzeć, gdyż w czasie naszej wycieczki był zamkniety. Kolejnym zabytkiem tej wsi jest pałac i park pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, stanowiący obecnie własność prywatną. Z Kujaw nadal poruszamy się oznakowanym szlakiem i jedziemy w kierunku wsi Pisarzowice, do której prowadzi nowa, asfaltowa droga, o bardzo małym natężeniu ruchu (przez całą drogę, tj. ok. 6 km, minął nas tylko 1 samochód). We wsi znajduje się takie zabytki jak kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, którego części mogą nawet pochodzić z XIV wieku, oraz pałac pochodzący z połowy XVIII w., wybudowany w stylu późnobarokowym. Pałac obecnie stanowi własność prywatną i jest budynkiem wymagającym remontu. Z Pisarzowic ruszamy w kierunku wsi Łowkowice, zbaczając z oznaczonego szlaku, gdyż moja 7 letnia córka odczówa wyraźne zmęczenie. W łowkowicach mijamy wiatrak, w którym obecnie znajduje się restauracja i drogą polną, liczącą kilka kilometrów dojażdżamy do Strzeleczek, gdzie kończymy naszą wycieczkę. Tam też otrzymaliśmy zaproszenie od znajomych na grilla i po bardzo miłym spotkaniu wracamy samochodem do domu. Cała trasa wynosi nieznacznie ponad 30 km i prowadzi głównie przez lasy, pola i łąki. Obfituje piękne krajobrazy. Skalę trudności oceniam jako łatwą - moja 7 letnia córka nie miała z nia żadnych problemów.Mauzoleum w Mosznej Pałac w Mosznej Kaplica w Kujawach Pałac w Kujawach Pałac w Kujawach Staw w Kujawach Wiatrak Herb Gminy Gmina Strzeleczki Bór Niemodliński
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2012-03-14 20:26:07

Witam  Arek .  Piekna opowiesc

. Moszna  piekny zamek . niestey przechodzi w prywatne LAPY . 

Nie wiadomo czy  bedzie mozna podziwiac jak do tej pory .

Bylem 2 razy   . Pozdrawiam   Barsolis

Avatar użytkownika
Anna Siemomysła Krajtroter 6623 kilometrów
2011-03-03 22:25:50
Byliśmy w Mosznej 2 razy - raz za wcześnie, raz za późno na kwitnienie, ale zamek-pałac robi wrażenie.
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-03-03 18:34:31
Główną atrakcją jest Zespół Pałacowo-Parkowy, zwłaszcza gdy kwitną azalie. Myśmy byli za wcześnie więc nie kwitły jeszcze. Poza tym tereny bardzo fajne na rowerek, zwłaszcza z dzieckiem, gdyż idzie korzystać z tras leśnych i polnych.
Co do Natalki to faktycznie potrafi sporo wykręcić na rowerze 🙂
Avatar użytkownika
Anna Siemomysła Krajtroter 6623 kilometrów
2011-03-02 12:13:31
Rany!
Podziwiam Twoją córę!
Dzielna jest - 30km to nie mało!
Widzę, że w okolicach zmaku w Mosznej jest jeszcze sporo do zobaczenia!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021