, Monika Rode

Sierpc niedziela wielkanocna

2010-04-06
2010-04-06 16:46:17
Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało na mocy uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sierpcu z dnia 24 marca 1971 roku początkowo jako Muzeum Etnograficzne. Była to instytucja jednodziałowa o charakterze badawczo-oświatowym, ukierunkowana na gromadzenie dóbr kultury w zakresie etnografii i sztuki ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby regionu sierpeckiego i ikonografii. Terenem działalności był powiat sierpecki. Pierwszoplanowym motywem powołania muzeum stał się mecenat nad twórcami ludowymi oraz gromadzenie rzeźby ludowej (w zbiorach znajdują się prace wszystkich rzeźbiarzy z tzw. Ośrodka sierpeckiego). W czerwcu 1985 roku zostały otwarte i udostępnione do zwiedzania pierwsze ekspozycje skansenowskie. W 1987 roku połączono Muzeum Etnograficzne oraz jego oddział i utworzono Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, nadając mu nowy statut i wyodrębniając dodatkowe działy: • Przyrodniczy - zajmujący się badaniem nad szatą roślinną regionu, zagospodarowaniem i utrzymaniem roślinności • Inwentarzy - zajmujący się dokumentacją zbiorów • Budowlano - konserwatorski • Pracownię dokumentacji • Finansowy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje się gromadzeniem i ochroną zabytków kultury ludowej. Rejon badań prowadzonych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej obejmuje swym zasięgiem przede wszystkim teren Mazowsza północno-zachodniego, zwanego również Mazowszem Starym, w skład którego wchodzą ziemie: Mazowsza Płockiego, Mazowsza Ciechanowskiego i Zawkrza.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sierpc

Wybraliśmy sie w tym roku na uroczystość Niedzieli Palmowej do Sierpca do Muzeum Wsi Mazowieckiej.Centralnym punktem Niedzieli Palmowej w skansenie była więc jak co roku uroczysta msza święta połączona z poświęceniem palm i procesją. Nabożeństwo zostało odprawione w XVIII-wiecznym Kościele z Drążdżewa. Towarzyszyła mu procesja wiernych, pomimo pochmurnej i deszczowej pogody...

W dziesięciu chałupach z przełomu XIX i XX wieku zwiedziliśmy wystawę okolicznościową „Wielkanoc na Mazowszu”. Przygotowanie palm wielkanocnych, zdobienie jaj, zabawy okresu wiosennego np. krąg, huśtawka, zbijanie jajek oraz obrzędy ludowe: chodzenie z gaikiem i kogutkiem po wykupie ... W zagrodach można było obserwować techniki wykonywania palmy wielkanocnej i zdobienia jaj. Przy każdej chacie stała Pani i opowiadała historię gospodarstwa wiejskiego i muzeum.

mapa


Jarmark wielkanocny był okazją do nabycia ozdób na świąteczny stół i do wielkanocnego koszyczka, a także wyrobów rękodzieła ludowego: palm, baranków, pisanek, koszyczków, a nawet ozdobnych wypieków: chałek, bułeczek, chlebów oraz placków drożdżowych.W tradycję skansenu i Niedzieli Palmowej wpisany jest konkurs „Tradycyjna palma wielkanocna”, w ramach którego zgłaszane są palmy wykonane przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe hołdujące mazowieckiej tradycji. W tym roku do konkursu zgłoszono rekordową ilość palm – ponad 100. Z okazji jubileuszu Niedzieli Palmowej w skansenie odbyło się także losowanie nagród wśród publiczności.(Przy wejściu dostałam blankiecik do wypełnienia i wybrania najładniejszej palmy,niestey nie wygrałam)

powozownia
powozownia

Wycieczka była dla nas była ciekawym doświadczeniem, impreza trochę skromna, ale warto było choć raz zajrzeć tu na święta... Zdjęcia nie oddają uroku wsi i chat w skansenie.

powozownia

W skansenie przez cały rok odbywają się różnego imprezy i wystawy okolicznościowe, więcej info na www.mwmskansen.pl

kościółek z Drążewa wystawa w chacie śniadanie wielkanocne filmowo opis kościółka z Drążewa godziny wejść ule dworek ule cennik konkurs palm wejście do muzeum występy konkurs palm Sierpc niedziela wielkanocna
Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021