Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Monika Rode

Sierpc niedziela wielkanocna

2010-04-06
2010-04-06 16:46:17
Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało na mocy uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sierpcu z dnia 24 marca 1971 roku początkowo jako Muzeum Etnograficzne. Była to instytucja jednodziałowa o charakterze badawczo-oświatowym, ukierunkowana na gromadzenie dóbr kultury w zakresie etnografii i sztuki ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby regionu sierpeckiego i ikonografii. Terenem działalności był powiat sierpecki. Pierwszoplanowym motywem powołania muzeum stał się mecenat nad twórcami ludowymi oraz gromadzenie rzeźby ludowej (w zbiorach znajdują się prace wszystkich rzeźbiarzy z tzw. Ośrodka sierpeckiego). W czerwcu 1985 roku zostały otwarte i udostępnione do zwiedzania pierwsze ekspozycje skansenowskie. W 1987 roku połączono Muzeum Etnograficzne oraz jego oddział i utworzono Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, nadając mu nowy statut i wyodrębniając dodatkowe działy: • Przyrodniczy - zajmujący się badaniem nad szatą roślinną regionu, zagospodarowaniem i utrzymaniem roślinności • Inwentarzy - zajmujący się dokumentacją zbiorów • Budowlano - konserwatorski • Pracownię dokumentacji • Finansowy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje się gromadzeniem i ochroną zabytków kultury ludowej. Rejon badań prowadzonych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej obejmuje swym zasięgiem przede wszystkim teren Mazowsza północno-zachodniego, zwanego również Mazowszem Starym, w skład którego wchodzą ziemie: Mazowsza Płockiego, Mazowsza Ciechanowskiego i Zawkrza.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sierpc

Wybraliśmy sie w tym roku na uroczystość Niedzieli Palmowej do Sierpca do Muzeum Wsi Mazowieckiej.Centralnym punktem Niedzieli Palmowej w skansenie była więc jak co roku uroczysta msza święta połączona z poświęceniem palm i procesją. Nabożeństwo zostało odprawione w XVIII-wiecznym Kościele z Drążdżewa. Towarzyszyła mu procesja wiernych, pomimo pochmurnej i deszczowej pogody...W dziesięciu chałupach z przełomu XIX i XX wieku zwiedziliśmy wystawę okolicznościową „Wielkanoc na Mazowszu”. Przygotowanie palm wielkanocnych, zdobienie jaj, zabawy okresu wiosennego np. krąg, huśtawka, zbijanie jajek oraz obrzędy ludowe: chodzenie z gaikiem i kogutkiem po wykupie ... W zagrodach można było obserwować techniki wykonywania palmy wielkanocnej i zdobienia jaj. Przy każdej chacie stała Pani i opowiadała historię gospodarstwa wiejskiego i muzeum.

godziny wejść

Jarmark wielkanocny był okazją do nabycia ozdób na świąteczny stół i do wielkanocnego koszyczka, a także wyrobów rękodzieła ludowego: palm, baranków, pisanek, koszyczków, a nawet ozdobnych wypieków: chałek, bułeczek, chlebów oraz placków drożdżowych.W tradycję skansenu i Niedzieli Palmowej wpisany jest konkurs „Tradycyjna palma wielkanocna”, w ramach którego zgłaszane są palmy wykonane przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe hołdujące mazowieckiej tradycji. W tym roku do konkursu zgłoszono rekordową ilość palm – ponad 100. Z okazji jubileuszu Niedzieli Palmowej w skansenie odbyło się także losowanie nagród wśród publiczności.(Przy wejściu dostałam blankiecik do wypełnienia i wybrania najładniejszej palmy,niestey nie wygrałam)

Wycieczka była dla nas była ciekawym doświadczeniem, impreza trochę skromna, ale warto było choć raz zajrzeć tu na święta... Zdjęcia nie oddają uroku wsi i chat w skansenie.

dworek

W skansenie przez cały rok odbywają się różnego imprezy i wystawy okolicznościowe, więcej info na www.mwmskansen.pl

ule cennik konkurs palm ule występy konkurs palm wejście do muzeum Sierpc niedziela wielkanocna mapa powozownia kościółek z Drążewa powozownia wystawa w chacie śniadanie wielkanocne filmowo opis kościółka z Drążewa
Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020