Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
fort Pękowice, Katarzyna Jamrozik

Pierścień Twierdzy Kraków

2010-03-20
2010-03-22 11:31:53
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zabierzów > Tonie > Pękowice > Bibice > skała Kmity

Zanim wyruszyliśmy na poszukiwania fortów zatrzymaliśmy się na parkingu pod skałą Kmity w Zabierzowie i stamtąd żółtym szlakiem weszliśmy na tą skałę. Choć niestety z góry jest ona mniej widoczna. Szlak ten okrąża wzniesienie i prowadzi przez ciekawy wąwóz o dość wysokich zboczach. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w bardzo ciekawym miejscu - w Rogatym Ranczu, gospodarstwie stylizowanym na dziki zachód. Jest tam mini zoo, plac zabaw i oczywiście można coś zjeść w stodole z boksami. Na prawdę warto tam się zatrzymać.

Potem pojechaliśmy do miejscowości Tonie, gdzie znajduje się jeden z licznych fortyfikacji pod Krakowem. Niestety ruiny mogliśmy obejrzeć tylko zza płotu bo teren jest zagrodzony drutem kolczastym a jak się dowiedzieliśmy to udostępniany jest tylko okresowo.

Następny fort znajduję się niedaleko w następnej miejscowości Pęckowice, gdzie udało nam się go zobaczyć. Widać ze jest on remontowany, jest nowy dach, choć w środku są nadal ruiny.

W gorszym stanie jest fort Bibice, który już wogóle nie jest ogrodzony, ale za to okna są zamurowane, oprócz jednego. Dzieciaki z tatą odważyły się tam wejść a ja wolałam zostać na zewnątrz.fort Bibice
fort Bibice

I oto następny przykład jak w naszym pięknym kraju, historia i związane z nią zabytki popadają w ruinę, lub są w ogóle niedostępne. Ja dopiero teraz dowiedziałam się że w samym Krakowie i w jego okolicach jest tyle fortyfikacji. Synek był wniebowzięty że mógł je zobaczyć i snuł domysły kiedy powstały, jak, kto tam urzędował. Mogłyby to być wspaniałe atrakcje turystyczne. W Kotlinie Kłodzkiej takie twierdze są odrestaurowane i przynoszą dochody jak twierdza w Kłodzku czy w Srebrnej Górze.

Fort Tonie Gospodarstwo Rogate Ranczo Skała Kmicica w Zabierzowie Pierścień Twierdzy Kraków
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
2010-03-22 19:35:27
Może ktoś wie które z fortów można obejrzeć z bliska bo niestety nie mogę znaleźć takich informacji.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020