Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Stary mostek na ul.Cieszyńskiej z datą, Monika Pawlak

Jaworze-dawne słynne uzdrowisko

2008-06-21
2008-06-24 06:25:23
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Jaworze,to miejscowość pod Bielskiem-Białą.Początki sięgają XII wieku,ale wcześniej również ten teren był zamieszkały,świadczy o tym grodzisko niedaleko centrum.Jaworze posiada ciekawą historię.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jaworze > Pałac z końca XVII wieku > Glorietta > Budynek dawnej szkoły > Kościół katolicki > Kościół ewangelicki > Groby dawnych właścicieli Jaworza i ich rodzin > Pomnik zamordowanych mieszkańców > Młyńska Kępa,grodzisko > Palenica,grodzisko > "Kościół",Uroczysko ewangelików
Na początek wyjaśnię,że zdjęcia były robione w różnym okresie,stąd te różnice pogodowe :-)Jaworze w XIX w zasłynęło z leczniczych wód solankowych(obecnie są plany na powtórne odwierty,ALE władze w Katowicach nie udzielają zgody),założono tu Uzdrowisko,do którego zjeżdżali z niemal całej Europy, bywał tu również J.Słowacki, a Maria Dąbrowska zaczęła tu pisać "Noce i dnie".Jaworze to piękna miejscowość,warto tu zajrzeć,szlaki prowadzą na Błatnią ,Klimczok i dalej. Znany jest tu od lat Hotel Jawor SPA,słynni ludzie,aktorzy przyjeżdżają na odpoczynek. Jeśli chodzi o uzdrowisko,to nadal tu funkcjonuje oddział dziecinny ,oraz rechabilitcyjny dla dorosłych.Na letnie weekendy zaprasza amfiteatr,nazwany przez mieszkańców "Obora":-),mają tu miejsce ciekawe koncerty,występy kabaretów itp. Jaworze to miejsce w sam raz na wypoczynek .
Data na mostku 1913 Około 100letni dom Rozdroże przed hotelem Hotel SPA Jawor Fontanna przed hotelem Góralska gospoda w Jaworzu Górnym,tuż pod Beskidami XVIII wieczna Glorietta Glorietta Data na glorietcie Jaworze na tle gór zimową porą Jaworze wiosną Przydrożny krzyż Prehistoryczne grodzisko na Młyńskiej Kępie Stary most Folwark Folwark Folwark Folwark Zabytkowy budynek na terenie pałacowym Kościół ewangelicki z1782 r. Kościół ewangelicki Tablica na ścianie świątyni Brama prowadząca do pałacu Brama prowadząca do pałacu Pałac po pożarze,foto zrobione w 2009 Pałaca po pożarze, nowy dach 2010 Nowy dach w 2010 r. Samotnie stojąca kolumna w parku pałacowym Pałac od strony ulicy Pałac przed pożarem Pomnik pomordowanych Jaworzan Pomnik rozstrzelanych żołnierzy radzieckich Pomnik J.Piłsudskiego Kościół kat.Opatrzności Bożej z 1802r Kościół w Jaworzu Grób żołnierzy na cmentarzu Pomnik ku czci dawnych właścicieli Jaworza Groby dawnych właścicieli Jaworza i ich rodzin Na terenie byłego Uzdrowiska Budynek w centrum Jeden z budynków XIXwiecznego Uzdrowiska Zabytkowy budynek,dziś sklep Jaworze-dawne słynne uzdrowisko Stary most na ul.Cieszyńskiej
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2010-01-24 14:41:27
23/24 stycznia 2010
Nad ranem doszło do pożaru tego pięknego budynku jakim był pałac w Jaworzu. Służył jako dom wychowawczy (poprawczak). Pożar objął strych,który w następstwie się zapadł. Oto link: http://www.tvn24.pl/12690,1639693,0,1,pozar-poprawczaka-na-slasku,wiadomosc.html
Żal,że nie można wchodzić na teren pałacowy ze względu na wychowanków, pamiątką pozostają zdjęcia z daleka . Mam nadzieję,że znajdą się pieniądze na odbudowę miejsca należącego do histoii Jaworza.Dodam jeszcze,że nikt nie ucierpiał w wypadku.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-05 06:13:01
Dokładnie!Jest co zwiedzać,od niedawna stoją znaki te brązowe,które informują o miejscach zabytkowych,taki też stoi przed Jworzem.Czy widziała Pani pałac?Jest dość zasłonięty od drogi krzakami,mieści się tam szkoła i ośrodek dla trudnej młodzieży,myślę że gdyby zrobiono tam muzeum byłoby ciekawiej w tej maleńkiej beskidzkiej miejscowości:-)
Wanda Kocur Zapaleniec 713 kilometrów
2008-08-04 22:35:02
Uzdrowisko nie jest juz tym uzdrowiskiem z tamtych lat. Odwiedziłam koleznake,która była skierowana tam na 3 tygodniowe leczenie.Przyroda wokoło piękna, a spacerujac jest co podziwiać.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-06-26 10:10:57
Dzięki za miły komentarz :-)To prawda,że są takie miejsca,ludzie niejednokrotnie przechodzą obojętnie obok miejsc,które mają swoją długą i ciekawą historię. Historia może się wydawać nudna,ale są tacy ludzie,którzy to po prostu kochają-tak jak ja :-)
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów
2008-06-26 08:38:58
Jednak jest coś urokliwego w tych małych i prawie zapomnianych miejscach, o których warto przypominać aby ocalić od zapomnienia, ponieważ to mała część naszej historii. Wspaniała sprawa.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020