Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Tadeusz Walkowicz

Karkonosze i okolice z rodziną - 2008r

2008-09-02 - 2008-09-11
2009-12-13 10:31:20
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Karkonosze, Góry Izerskie, Szczawno Zdrój

TRASA 415

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zamek Czocha > Śnieżka > Szklarska Poręba - zwiedzanie > Skalnik > Skopiec i Wysoka Kopa > Kowary > Szczawno Zdrój - zwiedzanie > Zamek Książ > Waligóra - Schronisko Andrzejówka > Góry Sowie > Tajemnice Walimia > Masyw Ślęży

30.08.2008r Przyjazd do Szklarskiej Poręby.

31.08.2008r. Zamek Czocha.

Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony we wsi Czocha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków, przed 1945 Tzschocha.Obecnie zamek Czocha to rozległy kompleks, składający się z przedzamcza górnego i dolnego, fosy z przerzuconym nad nią mostem oraz zamku górnego, obejmującego zespół budynków z wewnętrznym dziedzińcem. Wejście główne prowadzi przez bramę z portalem ozdobionym kartuszami herbowymi oraz rzeźbą z wizerunkiem szermierza, a nad całością góruje masywna, cylindryczna wieża nakryta renesansowym hełmem z drewnianą nadbudówką. Funkcjonuje tu Ośrodek Wypoczynkowo - Szkoleniowy dysponujący miejscami noclegowymi w pokojach 1 - 6 osobowych. Dodatkową atrakcją jest nocleg w zabytkowej Komnacie Książęcej. Na zamku organizowane są konferencje, szkolenia, bankiety, średniowieczne uczty, pokazy walk rycerskich, koncerty muzyki dawnej. Funkcjonuje też tutaj bractwo rycerskie, które obok wspomnianych pokazów prowadzi naukę tańców dawnych, organizuje rozrywki plebejskie i uczy strzelać z łuku. Zamek dostępny jest dla zwiedzających codziennie w godzinach 10 - 18. Wycieczka trwa około 30 minut i prowadzi przez Salę Rycerską z oryginalnym drewnianym "metalowym" żyrandolem, Salę Marmurową z upiornym kominkiem, od której prowadzą tajne przejścia do skarbca, wyposażoną w wielkie kryształowe zwierciadło prywatną jadalnię rodziny von Gutschow, komnatę książęcą, garderobę oraz łazienkę. Można też wejść na sam szczyt wieży, skąd rozciąga się malowniczy widok na zalew Kwisy. Na podzamczu funkcjonuje sklepik z pamiątkami i kawiarenka.

1.09.2008r. Karpacz - ŚnieżkaKarpacz.

Przyjeżdżamy pod wyciąg. Cała rodzina wyjeżdża na Kopę, wieje silny wiatr. Postój w Śląskim Domu, następnie niebieskim i czerwonym na Śnieżce – 1603m. – najwyższy szczyt Karkonoszy, bardzo dużo turystów polskich i czeskich. Ze Śnieżki piękny widok tłumu ludzi idących różnymi szlakami na Śnieżkę. Ruszamy czerwonym szlakiem przez Spaloną Strażnicę do Strzechy Akademickiej. Po krótkim odpoczynku żółtym szlakiem zchodzimy do samochodu. Jeszcze krótki wypad do Świątyni Wang. Świątynię Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. i pochodzi on z Norwegii z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Zabytek wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego, drewnianego budownictwa sakralnego kupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Obok świątyni cmentarz. Powrót Rodziny do Szklarskiej Poręby.

2.09.2008r Zwiedzanie Szklarskiej Poręby.

3.09.2008r. Szklarska Poręba - Kowary – Skalnik – Kowary - Szklarska Poręba.

Jedziemy samochodem do Kowar. Znajdujemy zielony szlak prowadzący na Skalnik. Z platformy widokowej na Małej Ostrej podziwiam okolicę – Sokolik i Krzyżną Górę. Skalnik – 945m - najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, jest dużym węzłem szlaków turystycznych. Spotykają się tu - szlak czerwony, żółty z Trzcińska na Przełęcz Kowarską, zielony z Kowar do Marciszowa i niebieski z Trzcińska do Kamiennej Góry. Główny węzeł szlaków znajduje się trochę poniżej skał Skalnika. Po zrobieniu zdjęć w drodze powrotnej zbieramy grzyby – kozaki i prawdziwki. Wracamy do samochodu w Kowarach i do Szklarskiej.

4.09.2008r. Szklarska Poręba - Komarno - Skopiec - Wysoka Kopa - Szklarska Poręba

Jedziemy do Komarna. Żółtym szlakiem idziemy na Skopiec – 724m. Choć Skopiec jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich, to o wiele bardziej znany i łatwiejszy do odnalezienia jest niższy szczyt Barańca, z stojącym na nim maszcie przekaźnika radiowo – telewizyjnego. Obydwa wzniesienia oddziela odległość zaledwie kilkuset metrów, ale to jednak, będący na uboczu, zarośnięty trawą i młodymi drzewkami Skopiec należy do Korony Gór Polski. Powrót do Komarna, potem drogą do szosy prowadzącej na Szczyt Gór Izerskich. Po wyjeździe z Komarna kierujemy się drogą do Świeradowa Zdroju. Zatrzymujemy się na Rozdrożu Izerskim. Zielonym szlakiem i czerwonym potem ścieżką przez mostem docieramy do szczytu Wysokiej Kopy – 1126m – najwyższy szczyt Gór Izerskich. Wysoka Kopa jest dobrym punktem widokowym, gdyż w wyniku klęski ekologicznej jej wierzchołek jest bezleśny. Jej szczyt porośnięty jest łąkami, Po odpoczynku ruszamy w drogę powrotna do skrzyżowania szlaków. Mijamy kamieniołom ‘‘Stanisław’’, Rozdroże pod Zwaliskiem – 999m, wracamy na Rozdroże Izerskie. Teraz do Szklarskiej Poręby.

5.09.2008r. Zwiedzanie Szklarskiej Poręby.

6.09.2008r Szklarska Poręba - Kowary - Szczawno Zdrój.

Jadąc do Szczawna Zdroju zatrzymujemy się w Kowarach.

W Kowarach, na terenie fabryki dywanów, powstał Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie atrakcji turystycznej. Odwiedzający ten Park mają możliwość zapoznania się z obiektami zabytkowymi takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich. Obiekty są odwzorowane w skali l:25. Modele te są wykonane najnowszymi metodami technicznymi, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co umożliwia wystawianie tych modeli w parkowym otoczeniu. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki naszego regionu. Informacje oprowadzających, jak również opisy przeszłości obiektów, zaznajamiają zwiedzających z ich walorami historycznymi. Spędziliśmy tu około trzech godzin i po posiłku udajemy się w dalszą drogę.

7.09.2008r. Szczawno Zdrój – Chełmiec – Szczawno Zdrój.

Niebieskim szlakiem kierujemy się na Chełmiec – 869m – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Im wyżej tym gęściejsza mgła. Po osiągnięciu szczytu, zdjęcia i odpoczynek. Nic nie widać nawet masztu przekaźnika.

8.09.2008r. Zwiedzanie Zamku Książ.

Jedziemy autobusem MPK do Zamku Książ.

Zamek Książ jest chyba najbardziej znanym zamkiem Dolnego Śląska. Kupujemy bilety wstępu na zamek plus wejście na wieżę, i dołączamy do wycieczki zwiedzającej zamek. Przewodnik opowiada nam historię zamku oraz oprowadza nas po najciekawszych pomieszczeniach. Zaczynamy od Salonu Zielonego. Salon Zielony utrzymany jest w stylu rokoko. Kolejne pomieszczenie to bogato zdobiona Sala Maksymiliana. Sala Maksymiliana - reprezentacyjna sala Zamku Książ, nazwa jej związana jest z osobą Konrada Ernesta Maksymiliana Hochberga, za czasów którego, dobudowano i urządzono część barokową zamku. Przechodzimy dalej do Salonu Białego i Chińskiego. Piękne zdobione, niebieskie ściany oglądamy w Salonie Gier. W Salonie Barokowym podziwiamy autentyczny XVIII wieczny plafon. Przewodnik prowadzi nas w kolejne miejsce, do Sali Konrada, z której przez okna można zobaczyć wewnętrzny dziedziniec Zamku Książ. Oglądamy jeszcze niewielką Salę Rycerską - dawniej znajdowała się tutaj ekspozycja białej broni. Teraz wchodzimy na wieżę. Wchodzimy na coraz wyższe kondygnacje, aż docieramy do wąskiego i niskiego wyjścia na platformę widokową zamkowej wieży. Z wieży doskonale widać zamkowy dziedziniec jak również pomniejsze zabudowania przylegające do zamku. W oddali dostrzegamy stadninę koni, a nad koronami drzew widać nawet miasto Wałbrzych. Schodzimy na dolny taras przylegający do zamku. Przechadzamy się alejkami pośród zielonych krzewów i fontann, a tyłach zamku oglądamy dwie wysokie wieże. Po męczącym, a ciekawym wędrowaniu po Zamku zatrzymujemy się na kawę w przyzamkowej restauracji.

9.09.2008r. Szczawno Zdrój – Schronisko Andrzejówka - Waligóra - Szczawno Zdrój

Przyjeżdżamy pod schronisko Andrzejówka. Andrzejówka znana m.in. z Biegu Gwarków. Ruszamy na Waligórę – 936m – najwyższy szczyt Gór Kamiennych, niebieskim szlakiem. Po zrobieniu zdjęć, niebieskim szlakiem ruszamy do Schroniska na chwilę odpoczynku i wracamy do Szczawna .

10.09.2008r. Szczawno Zdrój - Schronisko Orzeł - Wielka Sowa - Schronisko Orzeł - Tajemnice II wojny światowej - Walim - Szczawno Zdrój

Przyjeżdżamy na Przełęcz Sokolą. Rodzinę zostawiamy w Schronisku Orzeł, a my idziemy czerwonym szlakiem idę na Wielką Sowę – 1015m – najwyższy szczyt Gór Sowich. Mijam pomnik Carla Wiesena – prekursora szlaków. Trzykondygnacyjna, kamienna wieża na Wielkiej Sowie ma 25m wysokości. Zbudowano ją w 1906 r. staraniem Towarzystwa Miłośników Gór Sowich i nazwano imieniem zasłużonego dla Niemiec kanclerza Bismarcka, potem gen. Karola Świerczewskiego. Po schodach, z zabudowanej galeryjki - 100 stopni, podziwiamy panoramę Sudetów, od Śnieżki w Sudetach Zachodnich po Śnieżnik we Wschodnich. Kupujemy pamiątki, robimy zdjęcia i powrót do Rodziny. Następnie zwiedzamy Walim.

11.09.2008r. Szczawno Zdrój - Ślęża - Szczawno Zdrój.

Jedziemy samochodem do Przełęczy Tąpała. Potem żółtym szlakiem na Ślężę. Szczyt Ślęży – 713m – najwyższy szczyt Masywu Ślęży. Na szczycie Ślęży do zwiedzania są: kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku, schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku - obecnie Dom Turysty, Radiowo Telewizyjne Centrum. Nadawcze Ślęża - wybudowane w 1958 roku z masztem anteny nadawczej o wysokości 136m, krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 roku, dwunastometrowa żelbetonowa wieża widokowa z okresu II wojny światowej, granitowa rzeźba kultowa "niedźwiedź", fragmenty XIII-wiecznych murów zamkowych. Po krótkim odpoczynku wracamy niebieskim szlakiem do Przełęczy Tąpała.

Karkonosze i okolice z rodziną - 2008r
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020