, Katarzyna K

Rudno - zamek Tęczyn

2009-11-22
2009-11-22 15:31:34
Avatar użytkownika
Katarzyna K Krajtroter 2490 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rudno

Punktem nr 1 naszej wycieczki był zamek Tęczyn/Tenczyn. W tym celu udaliśmy się do Rudna (województwo małopolskie, powiat krakowski; jakieś 24 km na zachód od Krakowa), wsi, którą założył w 1319 roku kasztelan Nawój z Morawicy. Murowaną budowlę wzniósł tutaj około XIV wieku syn Nawoja, Andrzej. On jako pierwszy począł się od nazwy zamku pisac Tęczyński. Siedzibę rodu przebudował Jan Tęczyński, który uczynił z niej renesansową rezydencję. Podczas najazdu Szwedów na Polskę zamek został ograbiony i spalony. W 1768 roku stracił dachy wskutek pożaru wywołanego uderzeniem pioruna i rok później został opuszczony. Od tego momentu zaczął popadac w ruinę.Samochód zostawiliśmy na parkingu i żółtym szlakiem ruszyliśmy przez las. Tablice informują, że z parkingu do ruin idzie się pół kilometra. Droga jest przyjemna, niemęcząca, w sam raz na spokojny, odprężający spacer. Niestety brama zamknięta jest na kłódkę i do środka wejść nie można.

Gdzieś kiedyś zasłyszałam legendę, że w piwnicy pod kaplicą znajdują się niewyobrażalne skarby. Wynieśc je można jedynie w nocy w Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Przeszkodą jest cień tajemniczego rycerza. W nocy ów cień krąży po zamku, a kto go ujrzy już nigdy nie wraca.

Rudno - zamek Tęczyn
Avatar użytkownika
Katarzyna K Krajtroter 2490 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021