Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wnętrze kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela , Darek

Rogów Sobócki

2009-11-12
2009-11-12 11:18:04
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Rogów Sobócki jest największą wsią w gminie Sobótka i powstał on zapewne w drugiej połowie XIII w., a w 1307 r. był po raz pierwszy wzmiankowany pod nazwą Rogow.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rogów Sobócki

Niedaleko Sobótki we wsi Rogów Sobócki znajduje się piękny gotycki kościół parafialny św. Jana Chrzciciela pochodzący z początku XV w., z wieżą dobudowaną w pierwszej połowie XVI w. Wewnątrz świątyni znajduje się współczesny ołtarz główny, barokowy krucyfiks, dwie barokowe rzeźby proroków, obraz św. Anny Samotrzeć z 1694 r. i współczesny mu obraz Chrzest Chrystusa. Cmentarz przykościelny jest otoczony murem z kamienia łamanego. Obok bramy (na lewo od niej) są wmurowane w ogrodzenie trzy granitowe, prawdopodobnie średniowieczne krzyże – uważane za krzyże pojednania (pokutne). W latach trzydziestych XX w. odkryto je spod warstwy tynku.Po tutejszym renesansowym dworze obronnym, który istniał jeszcze w latach sześćdziesiątych XX w., pozostał tylko ślad w postaci „sterty zabytkowego gruzu”. Po wojnie zdewastowany dwór popadł w ruinę, a po 1970 r. został całkowicie rozebrany. Wraz z nim zburzono także część zabudowań gospodarczych i XIX-wieczny pawilon ogrodowy. Z zespołu dworskiego pozostało kilka oficyn i budynków gospodarczych z XIX i pocz. XX w., klasycystyczna bramka z 1801 r. i wspomniany pagórek gruzu, upamiętniający lokalizację dworu. W zaniedbanym parku zwraca uwagę aleja złożona z 26 dębów szypułkowych. Łąka, położona na płd. od zespołu dworskiego, należała niegdyś do jego właścicieli, co upamiętniała jej nazwa Schloßwiese (Dworska Łąka). Pamiątką po dworze jest również tablica fundacyjna, która obecnie znajduje się w lapidarium Muzeum Ślężańskiego w Sobótce. Osobliwością wsi jest również renesansowy piaskowcowy pręgierz z 1555 r. o wysokości 5 m. Zachowały się na nim dwa żelazne kółka do przykuwania skazańców. Obok niego stoi kamienny krzyż pokutny typu maltańskiego z tzw. Aureolą.

Wnętrze kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela
Wnętrze kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela


Wnętrze kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela Wnętrze kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela Rogów Sobócki, krzyż pokutny stojący przy pręgierzu. Wnętrze kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela Pręgierz i krzyż pokutny Wnętrze kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela Wnętrze kościoła p.w.św. Jana Chrzciciela Kościół p. w. św. Jana Chrzciciela Trzy średniowieczne krzyże pokutne w murze okalającym kościół Kościół p. w. św. Jana Chrzciciela Kościół p. w. św. Jana Chrzciciela Kościół p. w. św. Jana Chrzciciela Rogów Sobócki Wnętrze kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela Wnętrze kościoła p. w. św. Jana Chrzciciela
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2009-11-12 20:35:42
Wspomnianą przez ciebie "Cukiernię" widać na przedostatnim zdjęciu. Byliśmy w niej właśnie na lodach, kawce i bardzo dobrych ciasteczkach. Siedzieliśmy sobie przed cukiernią pod parasolem, rozkoszowaliśmy się wspaniałymi słodkościami, a naszą uwagę przykuwał umieszczony po przeciwnej stronie dość wysoki pręgierz i obok niego stojący krzyż pokutny.
Avatar użytkownika
JÓZEF Krajtroter 2080 kilometrów
2009-11-12 18:38:33
W Rogowie Sobóckim byłem 4 lata temu. Oprócz opisanych przez Ciebie obiektów polecam wstąpić na kawę i znakomite lody do cukierni - kawiarni naprzeciwko pręgierza. :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020