Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Piotr Kuzia

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

2009-11-01
2009-11-01 18:06:46
Avatar użytkownika
Piotr Kuzia Zapaleniec 809 kilometrów
Stała wystawa budownictwa z XVIII-XIX w. pochodzącego z z regionów Prus Wschodnich: z Warmii, Mazur, Powiśla i terenów Litwy
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
OlsztynekDo Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansenu) w Olsztynku wybraliśmy się 01 listopada, dlatego też nie musieliśmy ponosoć żadnych kosztów w związku ze zwiedzaniem, ale za to nie mogliśmy wejść do środka obiektów w nim się znajdujących. Pomimo wszystko bardzo polecam odwiedzenie tego muzeum w którym oprócz stałej wystawy budownictwa z XVIII-XIX w. pochodzącego z z regionów Prus Wschodnich: z Warmii, Mazur, Powiśla i terenów Litwy, organizuje również szereg różnych imprez przez cały rok. Jedną z nich są chociażby Targi Chłopskie na których uraczymy się zarówno fizycznie jak i psychicznie, jeżeli nie wiecie o co mi chodzi zapraszam aby móc przekonać się samemu. W muzeum dla mnie najbardziej urzekające są wiatraki których jest tu kilka i zadaniem ich jest pokazanie rozwijania się myśli technicznej związanej z urządzeniami pozwalającymi uzyskiwać mąke ze zboża. Jednym z nich jest tzw. „holender „ który posiada ruchomą kopułę co pozwalało na ustawienie go w kierunku pod wiatr. Poza tym oczywiście znajduje się tu wielu przedstawicieli architektury odpowiedniej dla swych epok. Skansen co jest warte wspomnienia powstał w 1909 roku w Królewcu, by w latach 1938-1940 przenieść go w obecne miejsce. Po tej przeprowdzce do dnia dzisiejszego przetrwało 12 obiektów. W 2009 roku na wiosnę otwarto w muzeum park etnoarcheologiczny AMALANG, czyli gród i osadę pruską na „Górze Czarownic”, która w miarę swego rozrastania się ukazywać będzie nam sposób życia ludzi w dawnych ziemiach pruskich. Po odwiedzeniu skansenu warto podjechać do Olsztynka i odwiedzić Muzeum Polskich Stroji Ludowych. Znajduje się w nim szereg przykładów ludowych ubiorów wiekszości grup etnicznych występujących na terenie naszego kraju.
Salon wystawowy Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku
Avatar użytkownika
Piotr Kuzia Zapaleniec 809 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Katarzyna K Krajtroter 2490 kilometrów
2009-11-03 12:02:36
Dla mnie są troszkę tajemnicze i majestatyczne. Poza tym kojarzą mi się z Don Kichotem :)
Avatar użytkownika
Piotr Kuzia Zapaleniec 809 kilometrów
2009-11-02 19:59:08
Myślę że wiatraki mają w sobie to coś że jak by ich nie fotografować to zawsze będą piękne. Cieszę się że innym też się podobają.
Avatar użytkownika
Katarzyna K Krajtroter 2490 kilometrów
2009-11-02 14:27:33
Zdjęcia z wiatrakami są niezwykle urokliwe :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020