Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Oblężenie klasztoru w Lubiążu.

2009-08-29
2009-10-29 22:17:14
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Oprócz przepięknej inscenizacji obrony Lubiąża, turyści mogli uczestniczyć w warsztatach średniowiecznych, można było przejechać się po okolicy wozem cysterskim. Na stoiskach były prezentowane lokalne wyroby i produkty, nie zabrakło też chleba cysterskiego a także wielu atrakcji dla najmłodszych. Można też było zwiedzić klasztor, posłuchać muzyki celtyckiej, czy też obejrzeć występ Teatru Tancerzy Ognia AVATAR.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Lubiąż

29 sierpnia w starym klasztorze Cystersów w Lubiążu odbyła się tegoroczna imprezaa historyczna „Oblężenie klasztoru”. Monumentalność oraz historia kompleksu klasztornego (dwa i pół razy większego niż krakowski Wawel), przed którym odbyła się inscenizacja, świetnie spajała się ze średniowiecznym charakterem imprezy. Oblężenie polegało na szturmowaniu murów klasztornych, głównie przez oddziały piechoty – drzewcówki, łuczników oraz siłą ściągnięte okoliczne chłopstwo, miejscowi Cystersi również nie próżnowali bo wspierali obrońców modlitwą oraz fachową opieką medyczną. W przerwach przedstawiciele partnerskich gmin rywalizowali ze sobą w średniowiecznych turniejach za co wszyscy otrzymali na koniec sowite nagrody. Natomiast zwycięzcy dodatkowo otrzymali puchar, który stanowiła rzeźba orzecha kotewki, rzadkiej i chronionej rośliny występującej nad miejscową Odrą. Zawodnicy oczywiście byli ubrani w stroje średniowieczne co tylko uatrakcyjniło imprezę. Ponadto imprezie towarzyszyły warsztaty archeologiczne, strzelania z łuku historycznego a także bicia pamiątkowych monet. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, dla których były przygotowane różnego rodzaju animacje. Po finałowym szturmie wojska na wioskę cystersów, kolejnym punktem programu był koncert muzyki celtyckiej wykonany przez Urszulę Kapałę wraz ze swym zespołem. Łagodna muzyka po głośnych hukach wystrzałów artyleryjskich była ukojeniem dla licznie zgromadzonej publiczności, którą na koniec koncertu wyparło kilkunastu cystersów z płonącymi pochodniami, robiąc w ten sposób miejsce na występ Teatru Tancerzy Ognia AVATAR. Prawie pół godzinny spektakl zakończył drugą już w tym dniu inscenizację historyczną.
W trakcie imprezy można było oczywiście obejrzeć i kupić na stoiskach partnerskich wyroby i produkty lokalne, a także można też było zapoznać się ze znajdującą się na murach klasztornych wystawą o Cystersach. Moim zdaniem impreza była bardzo ciekawa i warta kontynuowania. Myślę że w przyszłym roku odbędzie się ona z jeszcze większym rozmachem ku uciesze odwiedzających ją turystów.Oblężenie klasztoru w Lubiążu.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020