Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Tajemnice rezerwatu Przełom Sanu pod Grodziskiem, Piotr Kutiak

Tajemnice rezerwatu Przełom Sanu pod Grodziskiem

2009-10-15
2009-10-15 14:25:49
Avatar użytkownika
Piotr Kutiak Krajtroter 2160 kilometrów
Poznajemy urokliwe okolice Zwierzynia i Myczkowiec. Odwiedzamy Cudowne Źródełko, elektrownię, rezerwat leśno-krajobrazowy, spacerujemy po zaporze w Myczkowcach.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zwierzyn >Wycieczkę rozpoczynamy w Ośrodku Wypoczynkowy Uroczysko w Zwierzyniu, wędrujemy zielonym szlakiem biegnącym w kierunku południowym. Pokonujemy most na dawnym korycie rzeki San, której malownicze starorzecze odwiedzane jest przez szereg chronionych gatunków ptaków. Po drugiej stronie znajduje się dawna cerkiew murowana z lat 1755-1799 z murem kamiennym układanym ręcznie, obecnie mieści się tu kościół rzymskokatolicki. Jest to jedna z najstarszych murowanych cerkwi w Bieszczadach. Na przeciwko kościoła znajduje się drewniany dom o konstrukcji zrębowej z początku XX wieku z czterospadowym dachem bojkowskim i wnęką doliniańską. Podążając szlakiem spotykamy wśród zabudowań stare kamienne piwniczki oraz pomnikowe okazy dębów. Towarzyszą nam stacje drogi krzyżowej i widok na urokliwą dolinę Sanu i widoczny w oddali rezerwat Przełom Sanu pod Grodziskiem. Docieramy do Cudownego Źródełka, degustując wodę zapoznajemy się z wyjątkową historią tego miejsca, odczytując treść tabliczki umieszczonej po prawej stronie ołtarza nad źródełkiem. Następnie kierujemy się w kierunku rzeki i wzgórza Grodziska, docieramy ścieżką do elektrowni. Znajdujemy się na moście obserwując miejsce, skąd zaczyna się odcinek rzeki San cieszący się dużą popularnością wśród wędkarzy, gdzie poławiają wyjątkowe sztuki ryb, jednakże nie mogą zabierać ich ze sobą. Z mostu obserwujemy także wylot wody ze sztolni i turbin elektrowni. Wlot sztolni znajduje się po drugiej stronie góry Grodzisko. Wracamy się do schodków i powoli wspinamy się na grzbiet Grodziska, schodząc po drugiej stronie docieramy do Zapory w Myczkowcach. Przechodząc przez zaporę podziwiamy widoki na Zalew Myczkowiecki po prawej i stare, przegrodzone koryto rzeki San i wieś Myczkowce po lewej. W Myczkowcach mamy okazję zobaczyć pozostałości parku , spichlerz w ruinie oraz d. cerkiew z 1910 r., w której mieści się obecnie kościół rzymskokatolicki. Docieramy drogą brukowaną do Ośrodka Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego „Caritas”. Mieści się tu Centrum Kultury Ekumenicznej, w której zgromadzono na obszarze hektarowego parku 130 miniatur drewnianych obiektów sakralnych w skali 1:25 z obszarów przygranicznych Polski, Słowacji i Ukrainy. Warte uwagi są tu następujące obiekty: stadnina koni „Eden”, kawiarnia Św. Franciszka z eksponatami muzealnymi fauny Bieszczadów oraz mini zoo. Z ośrodka kierujemy się drogą brukowaną w kierunku Zwierzynia, po drodze przechodzimy obok rezerwatu „Bobry w Uhercach” ich żeremia znajdują się nieopodal mostu na rzece Olszance, jaki pokonujemy dochodząc do skrzyżowania przy „Zajeździe pod Bukowiną”. skręcamy w lewo po 10 minutach marszu docieramy do Uroczyska.Avatar użytkownika
Piotr Kutiak Krajtroter 2160 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020