Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Historyczny Szlak Magnackich Rezydencji Podkarpackia

2009-10-14 - 2009-10-18
2009-10-14 15:04:08
Avatar użytkownika
Piotr Kutiak Krajtroter 2160 kilometrów
Szlak wiedzie przez miejscowości w których mieściły się gniazda rodowe magnatów, mających duży wpływ na politykę regionu i ówczesnej Rzeczypospolitej. Zwiedzając dwory, zamki i pałace, odwiedzamy także małe skanseny odbywając podróż do czasów przeszłych.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Baranów Sandomierski > > Rzeszów > Markowa. Przeworsk > Dynów > Bolestraszyce > Przemyśl > Krasiczyn > Pruchnik > Zarzecze > Sieniawa >

Baranów Sandomierski

Rezydencja Leszczyńskich i Lubomirskich zwana Małym Wawelem.

Na miejscu obecnego zamku już w średniowieczu znajdował się gród rycerski o charakterze obronnym. Wspominał o nim Długosz, pisząc iż należał w XV w. do rodziny Baranowskich herbu Grzymała. Renesansowy charakter obiekt zawdzięcza przejęciu posiadłości przez Leszczyńskich herbu Wieniawa, jednego z najznamienitszych rodów przełomu XVI i XVII wieku. Pomimo pożarów i zniszczeń jakie nie oszczędzały zamku, zachował się jego architektoniczny kształt, będący najcenniejszym pomnikiem budownictwa świeckiego epoki Odrodzenia. Po 1720 roku właścicielami byli: Książę Paweł Sanguszko, Jacek Machałoski, Józef Potocki, Jan Krasicki. Zniszczone wnętrza zamku na wskutek pożarów w XIX wieku przyczyniły się do licytacji, podczas której właścicielem „Małego Wawelu” został Feliks Dolański z Grębowa. W rękach tej rodziny zamek był do roku 1945. Na skutek reformy rolnej dobra przeszły na Skarb Państwa, w 1968 roku przejął obiekt Siarkopol w Tarnobrzegu a w 1997r. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Kolbuszowa

Park Etnograficzny prezentujący 66 obiektów architektury drewnianej prezentującą grupy Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Rzeszów

Warto zobaczyć rynek z ratuszem i Podziemną Trasą Turystyczną, kościół farny, kościół oo. Bernardynów (Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej), dawny konwent Pijarów, Pałac Letni Lubomirskich, Zamek Lubomirskich, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Okręgowe.

Łańcut

Watro zobaczyć tu Zamek, oranżerię, powozownię oraz park. Warte uwagi jest również Muzeum Gorzelnictwa. Pałacyk Myśliwski w Julinie

Markowa

Warto zobaczyć tutaj niewielki społeczny skansen. Tworzy go siedem wyposażonych obiektów: dwie chałupy, stajnia, wiatrak, stodoła z wozownią, spichlerz i chlewik.

Przeworsk

Zwiedzamy tu pałac Lubomirskich otoczony przepięknym parkiem. Warto odwiedzić także Muzeum Pożarnictwa, rynek z ratuszem, bazylikę Bożogrobców z kaplicą Grobu Bożego oraz kościół Bernardynów. Istnieje tutaj możliwość przejazdu wąskotorówką do Dynowa, przez najdłuższy w Europie tunel kolejki wąskotorowej wydrążony pod górą Szklarnią o długości 602m.

Bolestraszyce

Znajduje się tu Zakład Fizjografii i Arboretum w dawnej posiadłości Michałowskich. Zwiedzamy ciekawe kolekcje roślin, rzadkich i chronionych oraz Muzeum Przyrodnicze mieszczące się na parterze dawnego dworu. Zwiedzamy również pozostałości Fortu XIII „San Rideau”.

Siedliska

Zwiedzamy Fort I „Salis Soglio” najefektywniejszy i najlepiej zachowany element pierścienia zewnętrznego Twierdzy Przemyśl.

Przemyśl

Zwiedzamy zamek, Katedrę Łacińską, zespół staromiejski, Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, cerkiew oo. Bazylianów oraz Kopiec Tatarski

Krasiczyn

Zwiedzamy zamek nazywany „perłą polskiego renesansu” oraz otaczający go park krajobrazowy.

Pruchnik

Warto zobaczyć tutaj rynek z zachowanymi drewnianymi podcieniowymi domami. To przykład zabudowy małomiasteczkowej, unikatowy na Podkarpaciu.

Zarzecze

Zwiedzamy zespół parkowo -pałacowy łączący cechy klasycyzmu z preromantyzmem. Mieści się tutaj Muzeum Dzieduszyckich herbu Sas, właścicieli posiadłości.

Sieniawa

Watro odwiedzić zespół pałacowo-parkowy Czartoryskich, kościół parafialny z grobową kryptą Czartoryskich w podziemiach oraz kirkut.

Leżajsk

Zwiedzamy warowny klasztor Ojców Bernardynów i bazylikę z barokowymi organami zaliczanymi do najcenniejszych na świecie. Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów. Wart odwiedzenia jest kirkut, na którym spoczywa Elimelech Weisblum, twórca ważnego ośrodka chasydyzmu.

Avatar użytkownika
Piotr Kutiak Krajtroter 2160 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020