Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kolej Cieszyn,Wisła-Bielsko-Biała, Monika Pawlak

Jasienica

2008-01-01 - 2008-12-31
2008-06-17 16:37:02
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Jasienica,to miejscowość gminna.Gmina ta jest największą w województwie Śląskim,pierwsze wzmianki o tej wiosce sięgają 1305 roku,przechodziła z rąk do rąk,raz w księstwie cieszyńskim,raz w bielskim.Mieści się tu dwór z XVIII wieku.Czasem jest tak,że nie zwracamy uwagi na to,co mamy wokół siebie.Wydaje się nam,że jest to takie pospolite,ale zagłębiając się w historię...
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jasienica > Kościół katolicki Św.Jerzego z 1787r. > Kościół ewangelicki z 1891 r
Jasienica,znana już była w XIV wieku,przechodziła z rąk,do rąk w księstwie bielskim ,to w cieszyńskim.W 1784 utworzono "Szosę Cesarską",wtedy też powstała tu poczta i miejsce na zmianę koni.Obecna Biblioteka Publiczna znajduje się w Dworze z XVIIIwieku. Pod koniec XIX wieku(w 1881r.) wybudowano tu fabrykę mebli giętych,która działa do dziś.JUż w 1888 przez Jasienicę otwarto drogę kolejową "Kolej Miast Śląskich"z Bielska aż do Frydka przez Cieszyn . Gdy 3.09.1939 roku do wioski weszły wojska niemieckie, zostali przywitani wiwatami przez Niemców,którzy tu od dawna zamieszkiwali.Kolonie niemieckie zaczęły się już w XVII wieku,co może świaczyć o tym zmiana polskiej nazwy na Iaschenitz w 1679,a potem na Heizendorf w 1688. Jasienica bardzo ucierpiała podczas zajść wojennych. Przy gminie stoi pomnik pomordowanych mieszkańców w Oświęcimiu,na cmentarzu katolickim grób żołnierzy. W miejscu starego cmentarza od średniowiecza stał drewniany kościół,znajdują się tu również groby dawnych niemieckich mieszkańców ze zdartymi niemieckimi napisami-to świadectwo nieudolnych działań komunistycnhych władz,które kazały je usuwać.
Co roku pod koniec lipca odbywa się "Lato w Jasienicy",na terenie Stadionu LKS Drzewiarz w nowo wybudowanym "Amfiteatrze" występują zespoły regionalne,oraz zaproszeni kabareciarze,m.in Łowcy.B,Formacja Chatelet,Kabaret Młodych Panów kto wie jakie gwiazdy odwiedzą nas w przyszłym roku :-)?
Jasienica znana jest również z ogromnych składowisk części do samochodów- co bardzo szpeci całą wieś,ale to podobno złoty interes,więc powstaje tego coraz więcej :-/,jeśli macie braki w aucie to na pewno znajdziecie to w Jasienicy.
Widok na Beskidy z ul.Cieszyńskiej-dawniej Trakt Cesarski Fabryka Mebli Giętych Paged z 1881 roku Krzyż fundacji robotników fabryki mebli z 1900r. Krzyż fundacji robotników fabryki mebli z 1900r. Zabytkowy dom,tuż przy dawnym dworze Dawny dwór Borkowskich z XVIIIw,dziś budynek Biblioteki Replika zameczku pod willą Borkowskich Kościół ewangelicki z 1891 roku Kościół ewangelicki Kościół ewangelicki Kamienica z 1912 roku Budynek Straży Pożarnej Pomnik na część pomordowanych mieszkańców przy bud,gminy Pomnik Pomnik Budynek gminy Kort tenisowy i boisko do koszykówki Szkoła podstawowa i gimnazjum Szkoła w Jasienicy Szkoła podstawowa i gimnazium Szkoła podstawowa z początku XX w. Dawna szkoła ewangelicka z 1845 roku(nr109) Grobowiec rodziny Borkowskich Wspólna mogiła żołnierzy z II wojny światowej Krzyż na cmentarzu na pamiątkę dawnego drewnianego kościoła Plebania z XVIII wieku Kościół,który zastąpił średniowieczną świątynię Wieża kościelna Kościół Św.Jerzego z 1787 roku Coroczny festyn:Lato w Jasienicy Kabaret Łowcy . B Coroczny festyn:Lato w Jasienicy Kabaret Młodych Panów Coroczny festyn:Lato w Jasienicy Kabaret Formacja Chatelet Jasienica
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Gość
2008-06-18 08:04:05
Ciekawe miejsce do odwiedzenia, możliwe że będzie to część mojej n astępnej wycieczki w te rejony tj na początku lipca :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020