Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Rynek, Darek

Boguszów - Gorce

2009-09-25
2009-09-25 10:16:16
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Miasto Boguszów - Gorce położone jest w Zachodniej części Sudetów Środkowych, pomiędzy masywami górskimi Gór Wałbrzyskich, z Chełmcem (851 m npm) i Mniszkiem (704 m npm), a Górami Kamiennymi z masywem Dzikowca (Dzikowiec Wielki – 836 m npm i Dzikowiec Mały – 696 m npm). To małe miasteczko rozpościera się na wysokości 450-650 m npm, na powierzchni 27 km2 i znajduje się na trasie Wałbrzych – Kamienna Góra, w odległości 5,5 km od Wałbrzycha i 17 km od przejścia granicznego Golińsk - Mezimesti.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Boguszów GorceBoguszów jeszcze po wojnie nazywał się Boża Góra, co było tłumaczeniem jego niemieckiej nazwy Gottesberg. Tworzą go stare górnicze osiedla - Boguszów (jedyne o charakterze miejskim), Gorce, Stary Lesieniec oraz Kuźnice Świdnickie, położone miedzy Górami Wałbrzyskimi i Kamiennymi.
Boguszów ma najwyżej położony rynek i ratusz w Polsce (594 m). Po wielu pożarach nie zachowały się jednak zabytki. Większość domów pochodzi z XIX w. Jedynie niedaleko rynku stoi ładny, jednonawowy barokowy kościół św. Trójcy oraz zrujnowany kościół poewangelicki.
Na szczególną prezentację zasługuje część staromiejska, objęta strefą “A” ochrony konserwatorskiej, m.in. Ratusz Miejski z 1731 r. powstały na miejscu spalonej gorzelni. W ratuszu znaleźć możemy XIX wieczne meble, które to stoją sobie w gabinecie burmistrza. Ciekawym obiektem jest też kościół p.w. Św. Trójcy z około 1535 r. przebudowany w 1723 r. w stylu barokowym, a w nim ambona z 1770 r. oraz chrzcielnica. Kościół jest świątynią jednonawową zbudowaną na planie krzyża łacińskiego, z wieżą od zachodu. Wnętrze kościoła jest sklepieniem kolebkowym i ma dość bogate wyposażenie.
W mieście zachowało się jeszcze tylko kilka zabytkowych domów, gdyż dawna zabudowa miasta uległa w ciągu wieków zniszczeniu po przez liczne pożary i obecnie przeważa zabudowa XIX – wieczna. Wśród zabytkowych budynków uwagę zwraca dom mieszkalny z końca XVIII wieku, przebudowany w II poł. XIX w. Przy ul. Fornalskiej 9, o formach klasycystycznych, dom przy tej samej ulicy pod nr 31, na którym znajdują się herby Boguszowa i inicjały J.G. tzw. Dom Gutenberga, a także domy pod nr 35 i 37.Najstarszą częścią tego dziwnego miasta jest Boguszów. Powstał prawdopodobnie w XIII w. w czasie kolonizacji Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. W XIV w. rozwijało się tu górnictwo rud ołowiu, potem eksploatowano złoża srebra, jednak gdy złoża te się wyczerpały, zaczęto eksploatować węgiel kamienny. Zbudowano też koksownię, a w połowie XIX w. odkryto złoża barytu. W 1866 r. doprowadzono część linii kolejowej WrocławWałbrzych - Jelenia Góra.

Po II wojnie światowej kontynuowano wydobycie węgla i barytu. Miasteczko jednak traktowane było jak dojna krowa i zaczęło podupadać. Wydobycia węgla kamiennego ostatecznie zaniechano w 1992 r. Kopalnia barytu została nie dawno również zlikwidowana. Działa tu jeszcze browar i parę mniejszych firm, lecz wyraźnie widać, że przemysłowa formuła rozwoju miast się wyczerpała.

Lokalne władze usiłują teraz zainteresować Boguszowem Gorcami turystów i sportowców. Na Chełmcu i Mniszku wytyczono szereg tras rowerowych i zorganizowano ścieżkę zdrowia. Na stokach Dzikowca działa wyciąg narciarski oraz Ośrodek Sportów Lotniarskich. W szkole nr 1 jest sztuczna ściana wspinaczkowa. W Lesieńcu nad stawami utworzono tereny rekreacyjne. W czerwcu organizowana jest niezwykła impreza na skalę kraju - Górski Marszobieg na 100 km, tzw. Sudecka Setka, w której twardziele z Polski i nie tylko przez noc i dzień pokonują niewyobrażalną trasę grzbietami Gór Wałbrzyskich i Kamiennych.

Barokowy kościół św. Trójcy
Dąb Papieski

Rynek Rynek Barokowy kościół św. Trójcy Rynek Ratusz Rynek Zrujnowany kościół poewangelicki Barokowy kościół św. Trójcy Zrujnowany kościół poewangelicki Barokowy kościół św. Trójcy Najwyżej położony rynek i ratusz w Polsce (594 m). Barokowy kościół św. Trójcy Boguszów - Gorce Barokowy kościół św. Trójcy Barokowy kościół św. Trójcy Barokowy kościół św. Trójcy Barokowy kościół św. Trójcy Barokowy kościół św. Trójcy
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020