Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Początek drogi krzyżowej, Stefania Adamczyk - Karpińska

Droga krzyżowa św Brunona

2009-09-22
2009-09-22 01:05:34
Avatar użytkownika
Stefania Adamczyk - Karpińska Zapaleniec 405 kilometrów
Krótki spacer wzdłuż drogi krzyżowej ustawionej w Giżycku w milenium śmierci św. Brunona z Kwerfurtu
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Giżycko

Warto w Giżycku zobaczyć drogę krzyżową ułożoną z głazów narzutowych szlifowanach. Droga ciągnie się od parku do wzgórza, na którym miał zginąć św. Brunon z Kwerfurtu. Droga krzyżowa została ufundowana w 2009 r, w 1000 lat po śmierci świętego.Stacje drogi krzyżowej
Stacje drogi krzyżowej

Św. Brunon - pochodzący z Niemiec zakonnik, który na polecenie Bolesława Chrobrego udał się z misją chrystianizacyjną na tereny Prusów. 14 lutego lub 9 marca 1009 zginął wraz z 18 innymi duchownymi. W miejscu, które uważa się obecnie za miejsce jego śmierci został w 1910 r umieszczony metalowy krzyż.

Ciekawostką jest, że wspomienie o śmierci Brunana z Kwerfurtu jest zarazem pierwszą pisemną informacją o Litwie. Informacja to zostałą umieszczona w Kronice Kwedlinburskiej (Saxonicae Annales Quedlinburgenses). Zapis brzmiał: „W 1009 r. św. Brunon, zwany Bonifacym, arcybiskup i zakonnik, w drugim roku swej misji, na pograniczu Rusi i Litwy (Lituae), uderzony w głowę powędrował do nieba”.

Stacje drogi krzyżowej
Krzyż upamiętniający domniename mejsce śmierci św. Brunona
Napis na krzyżu


Krzyż upamiętniający miejsce śmierci św. Brunona z Kwerfurtu Widok z wzgórza na jezioro Niegocin Widok z wzgórza na jezioro Niegocin Droga krzyżowa św Brunona Początek drogi krzyżowej
Avatar użytkownika
Stefania Adamczyk - Karpińska Zapaleniec 405 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020