, Grzegorz Binkiewicz

Dolina Kościeliska i Jaskinia Mroźny

2009-08-05
2009-09-15 11:22:34
Avatar użytkownika
Grzegorz Binkiewicz Krajtroter 8728 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zakopane > Dolina Kościeliska w TatrachPojechaliśmy w niezbyt pogodny dzień do Kir, do doliny kościeliskiej by przejść się do jaskini Mroźny i dojść do schroniska na Hali Ornak. Po zakupieniu biletów szliśmy zielonym szlakiem przez polane o nazwie Wyżnia Miętusia Kira, po czym doszliśmy do Kapliczki Zbójnickiej, miejsca gdzie stał dawny ośrodek hutniczy i przy lodowym źródle skręciliśmy do Jaskini Mroźny.

Cały czas lekko siąpił deszczyk i po wspinaczce po śliskich kamieniach doszliśmy do schodów w idących w stronę wejścia do jaskini. Na schodach kolejka w której musieliśmy stać około 30-40 minut (albo i więcej, już dokładnie nie pamiętam) by później spokojnie po zakupieniu biletu w cenie 3 złotych wejść do oświetlonej jaskini, która jak podają źródła na tabliczkach informacyjnych długość jaką mogą poruszać się turyści to 511 m a różnica poziomów wejścia i wyjścia to 1100 m n.p.m. i 1112 m n.p.m. Informacja dla rodziców, dzieci do lat 4 mają wejście gratis.Co do jaskini idzie się przyjemnie, jest chłodno przyjemnie, czasem ślisko, czasem trzeba iść na kucka by się zmieścić, można podziwiać stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Na początku wszyscy szli jak jakąś masa pchana przez resztę uczestników, ale jak Ci co się bardzo spieszyli poszli na początek i pognali do wyjścia tak reszta spokojnie mogła podziwiać piękno tej jaskini 🙂, należy pamiętać podczas zwiedzania, że w jaskini nie wolno robić zdjęć z lampą błyskową, ponieważ błysk lampy w takiej widoczności strasznie oślepia i może to spowodować do poślizgnięcia, upadku, zrobieniu sobie krzywdy, nawet jeżeli nie osobie której się robi zdjęcie to tym co idą z tyłu.Mimo iż podczas wycieczki nie mieliśmy za pięknej pogody i niebo nie było niebieskie, to widok parujących gór przysłaniających drzewa też był wspaniały. Po dojściu do schroniska na Hali Ornak podbiliśmy książeczkę GOTowską i postanowiliśmy wrócić do Zakopanego. Przyszłościowo ze schroniska będziemy chcieli (o ile będziemy mieli lepszą pogodę) do Smreczyńskiego Stawu.

Idąc po trasie zobaczyć można także Krzyż W. Pola, znaki do jaskiń Mylnej, Raptawickiej, Smoczej Jamy a także Obiazkowej Jamy. Z tego co mi wiadomo każda z tych jaskiń nie jest oświetlona więc własne latareczki wymagane 🙂. W taką pogodę wracając już do busików zobaczyliśmy oprócz dalej parujących gór, parujący Kościeliski Potok przy którym na początku wycieczki robiliśmy sobie zdjątka.

KONIEC 🙂

Dolina Kościeliska i Jaskinia Mroźny
Avatar użytkownika
Grzegorz Binkiewicz Krajtroter 8728 kilometrów

Komentarze

Radosław Mikuła Nowicjusz 1 kilometrów
2010-01-20 09:08:22
Witaj Grzegorzu, mam nadzieje, że ilość przemieni się nieco w jakość. Proponuję zmienić w Twoich relacjach następujące nazwy:
- jaskinia Mroźny na jaskinia Mroźna
- Obiazkowa Jama na Obłazkowa Jama

Poza tym nazwy geograficzne piszemy zawsze rozpoczynając od wielkiej litery: Dolina Kościeliska.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021