Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Arkadiusz Sobierajski

Zamki Krzyżackie - Bytów

2009-08-29
2009-09-14 12:26:28
Avatar użytkownika
Arkadiusz Sobierajski Uzależniony od podróży 1761 kilometrów
Do budowy warownego zamku w Bytowie Krzyżacy przystąpili w latach 1398-1405. Na lokację wybrano górujące nad miastem wzgórze o znakomitych naturalnych warunkach obronnych. Budowla powstała na planie prostokąta o wymiarach 70 m x 50 m. Zamykające prostokątny dziedziniec kamienno - ceglane mury o fundamentach blisko 3 metrowej grubości spięto w narożach wieżą i trzema wysuniętymi basztami. Podejścia do zamku od strony wschodniej bronił system fos, przedzamcze i zwodzony most.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bytów

Nowoczesny na owe czasy zamek pełnił m.in. rolę strażnicy granicznej, siedzibę administracji krzyżackiej oraz zajazdu dla rycerstwa zachodnioeuropejskiego, podążającego do stolicy państwa krzyżackiego w Malborku. W czasie wojny trzynastoletniej zamek bytowski dostał się w ręce króla polskiego Kazimierz Jagiellończyka, który nadał dożywotnio ziemię bytowską księciu pomorskiemu Gryficie - Erykowi II. W czasach książęcych zamek pełnił m.in. funkcję letniej rezydencji książęcej. W ciągu stuleci zamek pełnił różnorodne funkcje.
Po zakończonych pracach remontowych w skrzydle wschodnim, znalazła swoją siedzibę biblioteka, w skrzydle południowym zlokalizowano hotel i restaurację. W budowlach skrzydła północnego znalazło swoją siedzibę Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. Dzisiaj Kaszubsko-Pomorskie Bractwo Rycerzy Zamku Bytowskiego organizuje pokazy walk rycerskich na zamku.
Dojazd do zamku łatwy. Budowla góruje nad miastem i jest dobrze widoczna. Obok znajduje się parking płatny strzeżony.

MUZEUM czynne jest codziennie prócz poniedziałków - w sezonie - wtorek - piątek od 10.00 do 18.00, sobota - niedziela od 10.00 do 16.00, po sezonie od 10.00 do 15.00. Na ekspozycje muzealne składają się: kolekcja etnograficzna prezentująca zabytki materialne z terenu Kaszub Bytowskich, kolekcja współczesnej sztuki ludowej - hafty, rzeźby, wyroby z rogu bydlęcego, instrumenty, obrazy na szkle i płótnie, starodruki, portrety książąt pomorskich, meble, broń, uzbrojenie, medale okolicznościowe.
Bilety wstępu /sierpień 2009/ w cenie 6 zł. Dodatkowo 5 zł za możliwość filmowania i fotografowania wnętrz.Zamek Bytów Zamki Krzyżackie - Bytów
Avatar użytkownika
Arkadiusz Sobierajski Uzależniony od podróży 1761 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020