Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Arkadiusz Sobierajski

Zamki Krzyżackie - Sztum

2009-09-03
2009-09-14 11:55:39
Avatar użytkownika
Arkadiusz Sobierajski Uzależniony od podróży 1761 kilometrów
Zamek w Sztumie wybudowany został przez Zakon Krzyżacki w latach 1326-1331 w miejscu wcześniejszych umocnień pruskich. Powstał na niewielkiej wyniosłości, na wyspie pośrodku dawnego Jeziora Białego. Zamek pełnił rolę przyczółka osłaniającego od południa warownię malborską, był także letnią rezydencją Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sztum > Iława

Sztumska warownia pozostała w rękach zakonu do 1468 r., kiedy została włączona do Prus Królewskich. Na zachód od zamku, w obrębie murów obronnych, rozbudowało się miasto lokacyjne. Sztum był miejscem sądów ziemskich dla województwa malborskiego, a od XVI w. także sejmików szlacheckich.Obecnie ze średniowiecznej zabudowy zamku, po XIX-wiecznych rozbiórkach przetrwały: główne skrzydło południowe, fragmenty skrzydła wschodniego, brama wjazdowa, studnia oraz fragmenty dwóch baszt i murów obronnych. Na terenie zamku działa Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej zawsze chętnych do udzielenia kilku informacji i przybliżenia historii warowni. Za "co łaska" istnieje możliwość obejżenia indywidualnego uzbrojenia rycerzy bractwa oraz wykonania nieograniczonej liczby zdjęć w rynsztunku.Obecnie znajduje się tu Sztumskie Centrum Kultury.

Dojazd do zamku prosty, obok znajduje się parking dla samochodów osobowych.

Sztum sztum Zamki Krzyżackie - Sztum
Avatar użytkownika
Arkadiusz Sobierajski Uzależniony od podróży 1761 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020