Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Arkadiusz Sobierajski

Zamki Krzyżackie - Ostróda

2009-09-04
2009-09-14 11:09:26
Avatar użytkownika
Arkadiusz Sobierajski Uzależniony od podróży 1761 kilometrów
Zamek krzyżacki w Ostródzie należy do najstarszych i najciekawszych zabytków budownictwa gotyckiego znajdujących się na terenie miasta. Powstanie pierwszej warowni, położonej w widłach Drwęcy wypadającej wówczas dwoma nurtami do Jeziora Drwęckiego, datuje się na połowię XIII wieku.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
OstródaZ zachowanego opisu zamku z połowy XVII wieku wiadomo, że oprócz siedziby komturstwa krzyżackiego, w zamku w okresie jego istnienia znajdowały się pomieszczenia urzędowe, prochownia, magazyn soli oraz sala sądowa. Z dokumentów wynika, że zamek posiadał trzy kondygnacje i trzy główne skrzydła. Do skrzydła południowego dobudowano okrągłą wieżę z kręconymi schodami. Podczas wielkiego pożaru Ostródy w 1788 roku wieża i wschodnie skrzydło uległo poważnemu zniszczeniu, w związku z czym rozebrano je, ponieważ groziły zawaleniem. Po pożarze dokonano także poważnych przeróbek w całym zamku, gdyż zmieniła się jego funkcjonalność. Do ocalałego gotyckiego parteru dobudowano wówczas jeszcze jedno piętro. Wewnątrz zamku był dziedziniec zamkowy, nie zabrukowany jeszcze w 1802 roku, a wokół niego, przy ścianach zamku, drewniane podcienia kryte gontowym daszkiem. Stropy strychowe i więźba dachowa były drewniane, stropy w piwnicach – ceglane. Zamek znacznie zeszpecono w końcu XIX i początku XX wieku. W czasie II wojny światowej budynek znowu został doszczętnie spalony. Odbudowę rozpoczęto w 1974 roku. W chwili obecnej mieści się w nim centrum kultury, galeria, biblioteka oraz muzeum.

Zamek znajduje się w centrum miasta przy ulicy Mickiewicza 22, nieopodal poczty oraz przystani żeglugi ostródzkiej. Obok znajdziemy przystanek atobusowy oraz postój TAXI.

MUZEUM - czynne codziennie w godzinach od 10.00 do 16.00. Ekspozycję stanowią makiety urbanistyczne miasta z XIV w. i pocz. XX w., meble, elementy wykopalisk archeologicznych, narzędzia rolnicze i drobnego rzemiosła. Bilet wstępu dla osoby dorosłej 3 zł. W kasie można zaopatrzy się w pamiątki.Ostróda Zamek w Ostródzie Ostróda Zamki Krzyżackie - Ostróda
Avatar użytkownika
Arkadiusz Sobierajski Uzależniony od podróży 1761 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020