Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Arkadiusz Sobierajski

Kamienne Kręgi - Węsiory

2009-08-29
2009-09-12 07:25:56
Avatar użytkownika
Arkadiusz Sobierajski Uzależniony od podróży 1761 kilometrów
Kamienne kręgi w Węsiorach. Cmentarzysko Gotów z I-III wieku, na którym zachowały się trzy kamienne kręgi i część czwartego oraz 20 kurhanów. Średnica największego kręgu wynosi 26 metrów i ułożona jest z kamieni o wysokości ok. 1,5 m. Pośrodku niektórych znajdują się kamienne stele. Groby ciałopalne lub szkieletowe znajdują się w różnych miejscach w obrębie kręgów. Kurhany mają koliste podstawy o średnicy od 4 do 16 metrów i niekiedy również stele kamienne na szczycie. Miejscowość znajduje się na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Węsiory

Drogę, którą przebyli Goci pomiędzy I-Vw. znaczą kamienne kręgi i kurhany. Zachowało się wiele z nich, ale nie wszystkie jakie znajdowały się niegdyś na Pomorzu. Obrządek pogrzebowy tego ludu spowodował właśnie taki wygląd cmentarzysk. Już zdjęcia wykonane w 1947 r. w Węsiorach pokazują także liczne otwarte groby. Zabytki tu znalezione przez archeologów udostępnia muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Podobną biżuterię i przedmiotu użytku codziennego odnajdziemy w hiszpańskim Toledo.

Aby dojechać do miejsca ułożenia kręgów, należy skręcić z drogi wojewódzkiej nr 228 w województwie pomorskim łączącej Kartuzy z Bytowem, zgodnie z kierunkowskazami. Dalej kierujemy się wąską drogą asfaltową do parkingu płatnego przy wejściu na zielony szlak "Kamiennych kręgów". Po przebyciu pieszo ok. 400 m w lesie ujrzymy kamienne kręgi oraz kurhany.Kamienne Kręgi - Węsiory
Avatar użytkownika
Arkadiusz Sobierajski Uzależniony od podróży 1761 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2009-09-12 15:31:26
Lubię takie miejsca,mają w sobie coś z magii...
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020