Chmielno, Danusia

Dzień na Kaszubach III

2009-05-14
2009-09-08 20:45:45
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Chmielno,Wdzydze Kiszewskie,Szymbark

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
> > Szymbark

ChmielnoPlan tego wyjazdu zrealizowałam podczas wycieczki szkolnej z moją klasa.Jest to doskonały pomysł także na jednodniowy ,rodzinny wypad na Kaszuby.

Chmielno
Chmielno

Wędrując po Kaszubach warto zawitać do Chmielna,gdzie w pracowni garncarskiej rodziny Neclów zatrzymał się czas. Tutaj, od ponad 100 lat ręcznie wyrabiane są naczynia z gliny,wypalane potem w piecu i sprzedawane w sklepiku.Wyroby Neclów są niepowtarzalne,zdobione 7 charakterystycznymi ,zastrżezonymi wzorami . Podczas zwiedzania pracowni można naocznie przekonać się jak wygląda wyrabianie naczyń glinianych tradycyjną metodą ,a nawet samodzielnie spróbować wykonać jedno z nich.

Dom Neclów stoi na wprost pięknego jeziora,więc przy okazji można i tam spędzić miłe chwile na łonie przyrody. Tu bowiem zaczyna się urokliwy szlak wodny Szwajcarii Kaszubskiej zwany "Kołem raduńskim",który łączy ze sobą 10 jezior.

Chmielno
Chmielno
Wdzydze Kiszewskie


http://www.necel.pl/

Dzień na Kaszubach I
Dzień na Kaszubach I


Wdzydze Kiszewskie

Niedaleko Kościerzyny, nad przepięknym jeziorem Wdzydzkim znajduje się ciekawy skansen wsi kaszubskiej. W malutkim drewnianym , XVII -wiecznym kościółku,stojącym na terenie skansenu, do dziś odbywają się msze. Wędrując po skansenie odwiedzamy zagrody gburskie,w których prezentowane są specjalności ludowe jak.np kowalstwo,garncarstwo,koronkarstwo,hafciarstwo. Można odwiedzić też niezwykle atrakcyjne wiatraki oraz dworki z bardzo dobrze zachowanym wyposażeniem wnętrz. A zmęczony turysta może zaspokoić swój głód "ruchankami" czyli rodzajem miejscowych racuchów.

Wdzydze Kiszewskie
Wdzydze Kiszewskie

Najciekawszym chyba punktem zwiedzania jest dawna szkoła,w której na życzenie turystów improwizowana jest lekcja w dawnym stylu tzn. "uczniowie" trzech klas siedzą w jednej izbie,próbują pisania prawdziwym gęsim piórem maczanym w kałamarzu oraz uczą się śpiewania "Kaszubskiego abecadła". Między ławkami przechadza się nauczyciel wyposazony w tzw. dyscyplinę i grozi niesfornym uczniakom odstawieniem ich do "kozy "lub na "oślą ławkę". Ławka ta znajduje sie przed wejściem do klasy,obok za malutkimi drzwiczakmi jest "koza" maleńkie,ciemne pomieszczenie,gdzie niegdys spędzali czas po lekcjach niesforni uczniowie.Muszę przyznać,że wśród moich uczniów to miejsce wzbudziło najwięcej emocji i każdy choć przez chwilę chciał posiedziec w oślej ławce;-) W szkole można też rzucić okiem na pokój nauczyciela,który w tamtych czasach był znaczną i najbardziej kształconą osobą we wsi ,co widać po przedmiotach jakie znajdują się w jego pokoju. Przed szkołą wisi dzwon,wołający dawniej uczniów na lekcje,dzis jest to dodatkowa atrakcja skansenu.

Ale najwięcej radości dzieciom oraz rodzicom dostarcza podwórko,na którym można do woli bawić się dawnymi zabawkami. Moc emocji wzbudzają szczudła,drewniane koniki z patykiem,koła od roweru z patykiem do toczenia itp. Dorośli wspominają swoje dzieciństwo,dzieci poznają nieznane im proste zabawy,co w dobie wszechstronnej komputeryzacji jest zjawiskiem rzadkim.

Wdzydze Kiszewskie
Wdzydze Kiszewskie
Wdzydze Kiszewskie

Spacerujac po skansenie podziwiamy urokliwe zagrody wiejskie z przydomowymi ogródkami,garnkami na płocie i strachami na wróble. A po opuszczeniu tego terenu,w pobliskiej malutkiej piekarni, można zakupić fantastyczne świeżusieńkie i pachnące pieczywo prosto z pieca. Niektóre wyroby powstają na oczach klientów.

http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/

Wdzydze Kiszewskie
Wdzydze Kiszewskie

Szymbark

Wdzydze Kiszewskie
Wdzydze Kiszewskie

O Szymbarku zrobiło sie głośno ostatnimi laty,gdy zbudowano tam "dom do góry nogami". Rzeczywiście dom ten robi niesamowite wrażenie,zarówno z zewnątrz,jak i od środka. W sezonie kolejki turystów do tego domu są ogromne,ale warto uzbroić się w cierpliwość i zaczekać,aby samemu stwierdzić,jakie to niesamowite uczucie ,gdy świat wokół nas staje " na głowie".
Należy zaznaczyć jednak,że osoby mające problem z krążeniem czy zaburzenia błędnika nie powinny tam wchodzić,bo już od samego zaglądania do wnętrza kręci się w głowie. Frajdą jest to,że wewnątrz z trudem utrzymuje się równowagę,a nasze ciało zdaje się egzystować niezależnie od naszej woli:-)

"Dom do góry nogami" znajduje się na dość rozległym terenie Skansenu Budownictwa Drewnianego ,gdzie są także inne atrakcje. Do zwiedzania udostępniony jest także Dom Sybiraka,który przebył z dalekiej Syberii 8100km, aby znaleźć swoje miejsce ekspozycji właśnie w Szymbarku.

Wdzydze Kiszewskie
Wdzydze Kiszewskie
Wdzydze Kiszewskie

Inne obiekty w Szymbarku to:

-Kaplica Jedności Narodowej

Piekarnia we Wdzydzach Kiszewskich
Piekarnia we Wdzydzach Kiszewskich

-stół Noblisty Lecha Wałęsy

-replika dworku

Piekarnia we Wdzydzach Kiszewskich
Piekarnia we Wdzydzach Kiszewskich

-piec chlebowy

-pociag donikąd czyli pociąg zesłańców na Sybir

Piekarnia we Wdzydzach Kiszewskich
Piekarnia we Wdzydzach Kiszewskich
Szymbark

-bunkier Gryfa Pomorskiego

-najdłuższa deska (oficjany rekord w księdze Rekordów Guinessa)

Szymbark
Szymbark

Na terenie skansenu można również zakupić regionalne pamiątki np.tabakę i tabakiery-rożki,hafty kaszubskie,śpiewniki,słowniczki itp.Można także skorzystać z ogromnego grilla czy upiec kiełbaskę nad ogniskiem przy dźwiękach skocznej muzyki .

Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2009-10-04 08:22:37
Tak,okolice są bardzo piękne i bogate w różne atrakcje turystyczne. Warto zajrzeć i do Szymbarku,wrażenia są wysmienite:-)
Avatar użytkownika
Wojciech Soroka Krajtroter 2014 kilometrów
2009-09-29 23:05:19
Miejsce jest mi dobrze znane. Też zaglądam do Neclów w Chmielnie. Fajowe jest też Jezioro Białe i Złota Góra. Muszę się jednak do czegoś przyznać: choć tak często tu bywam, to nie dotarłem jeszcze do Szymbarka, do odwróconego domu. Na Wierzycy już byłem kilka krotnie, ale nie w Szymbarku.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021