Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
W Górach Pieprzowych, Andrzej

Wycieczka w Góry Pieprzowe

2009-09-06
2009-09-07 12:31:41
Avatar użytkownika
Andrzej Zapaleniec 680 kilometrów
Góry Pieprzowe rozciągają się w okolicach Sandomierza na przestrzeni 2 km. Na południe od nich znajduje się dolina rzeki Wisły. Nazwa tych gór związana jest z barwą łupków kambryjskich, przypominających swym kolorem pieprz. Ich wiek obliczany jest na ok. 500 mln lat.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Góry Pieprzowe

Wycieczkę w Góry Pieprzowe w zasadzie powinno się zacząć na Starym Mieście w Sandomierzu. Tutaj kierując się od Bramy Opatowskiej należy zejść najpierw po schodkach ze Wzgórza Miejskiego, a następnie podążać w kierunku Sandomierskiej Giełdy i dalej wałem przeciwpowodziowym w kierunku Gór. Ów wał zaprowadzi nas pod sam rezerwat "Góry Pieprzowe".Nasza ekipa tym razem postanowiła sobie nieco skrócić trasę i jadąc samochodem do końca ul. Błonie dotarła do rezerwatu. Na końcu ulicy znajduje się niewielki parking, na którym zostawiamy auto. Jest tu również wiata turystyczna, ławki oraz jedyna na całym szlaku tablica informacyjna.

Góry Pieprzowe
Góry Pieprzowe


Betonowymi schodkami schodzimy z wału przeciwpowodziowego. Przed nami rozpościera się malownicze starorzecze Wisły. Raj dla wędkarzy. W przewodniku można wyczytać, że jest to jezioro, które powstało w wyniku zmiany kierunku oraz miejsca przebiegu rzeki. Ciekawostką przyrodniczą tego miejsca jest występowanie w wodach jeziora kotewki, czyli orzecha wodnego, rośliny chronionej. Starorzecze znajduje się niestety poza terenem rezerwatu i jest nieco zaśmiecone. Pełno tu walających się plastikowych butelek i puszek po piwie.

Po zejściu z wału mamy do wyboru dwie trasy: spacer doskonale oznaczonym szlakiem czerwonym albo wędrówkę wzdłuż starorzecza Wisły. Jednogłośnie wybieramy szlak, starorzecze postanawiamy obejrzeć sobie w drodze powrotnej.

Starorzecze Wisły
Głóg
Owoce tarniny

Wejście na szczyt Gór Pieprzowych prowadzi wąskimi ścieżkami wydeptanymi wśród zarośli. Trasa nie jest łatwa, poprzecinana licznymi wąwozami i rozcięciami erozyjnymi, w dodatku dość stroma. Trud mozolnej wspinaczki wynagradzają nam jednak rozpościerające się stamtąd widoki. Z jednej strony mamy przed sobą malowniczą panoramę królewskiego miasta Sandomierza, a z drugiej płynącą w dole Wisłę oraz leżące po drugiej stronie rzeki wsie i miasteczka sąsiedniego województwa podkarpackiego.Po zejściu w niższe partie gór wędrujemy dalej szlakiem czerwonym do miejscowości Kamień Łukawski i Metan. W okolicach mostu kolejowego na Wiśle postanawiamy zawrócić. Wracamy się do Kamienia Łukawskiego, a następnie spacerkiem wzdłuż starorzecza Wisły docieramy do pozostawionego na parkingu w Sandomierzu samochodu.

Czerwonym szlakiem w Góry Pieprzowe
Czerwonym szlakiem w Góry Pieprzowe

Przed wybraniem się na wycieczkę w Góry Pieprzowe należy pamiętać, że góry te swoim wyglądem zupełnie nie przypominają Karpat czy też innych znanych nam choćby z fotografii gór. Pieprzówki stanowią krawędź Wyżyny Sandomierskiej, która w tym miejscu stromo schodzi w kierunku doliny Wisły. Najwyższe ich partie wznoszą się nieco ponad 200 m n.p.m. i 60 m nad dolinę Wisły. Warto je jednak odwiedzić choćby dla rozpościerających się stamtąd malowniczych widoków oraz bogatej flory i fauny.

Góry Pieprzowe Wycieczka w Góry Pieprzowe
Avatar użytkownika
Andrzej Zapaleniec 680 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Andrzej Zapaleniec 680 kilometrów
2009-09-07 16:45:44
Zgadza się :) Dzięki za trafną uwagę :)
Avatar użytkownika
annqaa Wędrowiec 274 kilometrów
2009-09-07 15:08:36
Ładne miejsce:)
Choć te czerwone owoce, to nie owoce dzikiej róży a wyłącznie owoce głogu:)

Pozdrawiam
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020