, Grzegorz Binkiewicz

Krakowskie Przedmieście

2009-09-02
2009-09-02 10:15:57
Avatar użytkownika
Grzegorz Binkiewicz Krajtroter 8728 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Warszawa > Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Wycieczkę zaczynamy na skrzyżowaniu ulic Trębackiej i Krakowskiego Przedmieścia. Tutaj wita nas ze swojego pomnika sam Adaś Mickiewicz. Kierując się ciągle w stronę Nowego Świata przemieszczamy się cały czas przez mocno uczęszczaną turystycznie ulicę mijając wiele punktów na trasach przewodnickich. Zaraz po pomniku Mickiewicza mijamy po lewej stronie Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Józefa Oblubieńca, kawałek dalej znajduje się Pałac Prezydencki na którego przedzie górują lwy a także pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego znajduje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kierujemy się kawałek dalej i tak po lewej stronie mijamy Hotel Bristol a zaraz za nim po prawej stronie Hotel Europejski. Kawałek dalej za placykiem po lewej stronie jest Kościół Wizytek pod wezwaniem Św. Józefa Oblubieńca NMP przed którym stoi pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski.Z tego miejsca dalej wyruszamy na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie stoi oczywiście jego pomnik. Jest to miejsce gdzie papieże (bo zarówno Jan Paweł II jak i Benedykt XVI) w tym miejscu odprawiali swoje Msze Święte. Na jednej ze ścian otaczających budynki placu jest wmurowana tabliczka upamiętniająca pracę Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego trzech Polskich matematyków którzy złamali kod maszyny kodującej ENIGMA. Z tego miejsca widać także Grób Nieznanego Żołnierza, hotel Victoria oraz Galerię Zachęta za którą stoi Parafia ewangelicko-augsburska Świętej Trójcy, która kiedyś była wyznacznikiem odległości od Warszawy do jej granic.

Dalej udajemy się ulicami pasaż Wacława Niżyńskiego i Romualda Traugutta by przedostać się do Akademii Sztuk Pięknych i po przejściu przez jej kampus wyjść wprost na bramę Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie skręcamy w prawo i dalej Krakowskim Przedmieściem przemieszczamy się do ul Świętokrzyskiej mijając po prawej stronie Bazylikę Św. Krzyża (z której co roku wychodzi centralna procesja Bożego Ciała) a kawałek dalej po lewej stronie Pomnik Mikołaja Kopernika (który po odrestaurowaniu Krakowskiego Przedmieścia stoi na cokole który okrążają planety), a także Pałac Staszica. Dalej kierujemy się do Świętokrzyskiej mijając popiersie Norwida a także tablice upamiętniające 100 lecie wystąpienia narodu Węgierskiego w obronie praw Polskich w dobie powstania listopadowego oraz tablicę, iż w budynku (mijamy go po prawej stronie) mieściło się w 1939 roku Dowództwo Obrony Warszawy. Dalej Skręcamy w ul. Świętokrzyską w prawo (po przejściu przez pasy) i idziemy kilkadziesiąt metrów by skręcić w małą ale jakże miłą i bajeczną uliczkę Kubusia Puchatka.

I na tym kończy się opis tejże krótkiej wycieczki :-), więc zachęcam do odwiedzenia Warszawy w każdą porę roku :-) i w każdą wolną chwilę bo jest co i gdzie zwiedzać. Mam nadzieje, że Was nie zanudziłem.Krakowskie Przedmieście
Avatar użytkownika
Grzegorz Binkiewicz Krajtroter 8728 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021