Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wielkopolska - Poznań, Kórnik, Rogalin, Anna Piernikarczyk

Wielkopolska - Poznań, Kórnik, Rogalin

2008-02-21
2008-02-21 07:37:19
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Propozycja jednodniowej wycieczki w niezmiernie ciekawe rejony położone na południe od Poznania. Właśnie to miasto może (choć nie musi) być początkowym punktem wyprawy.

Propozycja jednodniowej wycieczki w niezmiernie ciekawe rejony położone na południe od Poznania. Właśnie to miasto może (choć nie musi) być początkowym punktem wyprawy. Trasą nr 11 docieramy prawie do samego Kórnika, drogowskaz nas odpowiednio pokieruje.

Na Rynku warto zobaczyć ciekawy Kościół Wszystkich Świętych z dzwonnicami w formie baszt, ładny jest także budynek Ratusza. Ale Kórnik oferuje nam znacznie więcej, z Rynku ulica Poznańska wiedzie nas do słynnego w całej Wielkopolsce i nie tylko zamku Działyńskich i Zamoyskich (samochód można pozostawić na Rynku - darmowy parking), pęknie komponującego się z okalającym parkiem arboretum.

Przechadza się po nim ponoć "Biała Dama" - duch Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej. Natomiast statek o tej samej nazwie kursuje latem po Jeziorze Kórnickim. Warto w zamku i jego otoczeniu spędzić chwil kilka...

Z Kórnika ruszamy trasą nr 431 do Rogalina, gdzie najpierw natkniemy się na piękną rzymską świątynię, w podziemiach której spoczywa prezydent RP na Uchodźctwie - Edward Raczyński oraz inni przedstawiciele tej rodziny. A stąd widać już zespół pałacowo-parkowy (w pobliżu pałacu parking jest płatny).

Rezydencja Raczyńskich wraz z otoczeniem stanowi jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, a do zwiedzania prócz pałacu udostępniono też powozownię oraz galerię obrazów Natomiast piękny park oferuje długie spacery i skupiska starych dębów.

Z Rogalina udajemy się do Puszczykowa, a więc z trasy 431 musimy skręcić w kierunku Poznania, na drogę nr 430. W tej miejscowości zwiedzić warto mieszkanie Arkadego Fiedlera, które obecnie stanowi muzeum "Pod Totemem".

Po muzeach i obiektach architektonicznych nadszedł czas na przyrodę, a tej ci nie zabraknie w Wielkopolskim Parku Narodowym, w którego granicach właśnie jesteśmy. Lasy, zwierzęta, jeziora, te kąpieliskowe i te dzikie, jak Jezioro Góreckie, będące ścisłym rezerwatem i ostoją ptactwa...
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Sebastian Zakrzewski Zapaleniec 423 kilometrów
2008-06-28 17:23:54
byłem , zobaczyłem, ... wiem ,że warto :)
Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów
2008-05-31 21:22:38
Kolejny dowód na to że Wielkopolska to najpiękniejszy region Polski!! ;) pozdrawiam!!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020